Zamknij

Kościół w Lublinie dostał 143,5 tys. dotacji od ministerstwa kultury

Redakcja
31.05.2017 13:12
Kościół w Lublinie dostał 143,5 tys. dotacji od ministerstwa kultury
fot. Wikipedia (Lublin)

Kościół pobrygidkowski z Lublina dostał 143,5 tys. złotych dotacji od ministerstwa kultury. Mają za to powstać makiety na drukarce 3D i seria zdjęć w Google Street View. – W internecie będzie można zobaczyć również poszczególne zabytki z wyposażenia naszej świątyni – komentuje ksiądz. Pomysł nie wszystkim się podoba.

Za pieniądze z dotacji od ministerstwa mają powstać makiety na drukarce 3D, a wnętrze kościoła będzie można oglądać w sieci. – Wnętrze kościoła będzie dostępne w Google Street View nie tylko z zewnątrz, ale także od środka – komentował ks. Dariusz Marek Bondyra, rektor kościoła rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.

Wizualizacja 3D

Nowa usługa ma zostać uruchomiona do 15 grudnia 2017 r. – W internecie będzie można zobaczyć również poszczególne zabytki z wyposażenia naszej świątyni. Wystarczy kliknąć, żeby przeczytać historię każdego z nich i zobaczyć obiekt na zbliżeniu – dodaje ksiądz.

Dodatkowo będzie można skorzystać z wirtualnego przewodnika, dzięki któremu zwiedzający będzie mógł dowiedzieć się szczegółowych informacji o poszczególnych częściach lubelskiego kościoła. We wnętrzu wieży pojawią się również makiety świątyni od XV do XX wieku. Jak podaje Kurier Lubelski, dwie z pięciu makiet są już gotowe.

Krytyka internautów

Pomysł przeznaczenia tak dużej dotacji ministerstwa kultury dla kościoła nie spodobał się wszystkim. W sieci roi się od nieprzychylnych komentarzy na ten temat.

Jak głosi legenda, kościół pobrygidkowski zbudowali jeńcy krzyżaccy spod Grunwaldu.

RadioZET.pl/kurierlubelski.pl/strz