Dzięki Kościołowi alkohol będzie dostępny od 21. roku życia?

Redakcja
19.02.2018 11:46
Alkohol
fot. Pixabay

W ostatnim czasie pojawia się sporo pomysłów na walkę z problemami alkoholowymi wśród Polaków. Oprócz podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawy dot. możliwości ograniczenia przez samorządy sprzedaży napojów wyskokowych swoje propozycje ogłosił też Kościół. I trzeba przyznać, że są bardziej radykalne niż te rządowe.

Zagłosuj

Czy popierasz ustawę dot. ograniczenia sprzedaży alkoholu?

Liczba głosów:

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała swój autorski „Narodowy Program Trzeźwości”. Dokument ten, dostępny na stronie Episkopatu, przedstawia zalecenia dotyczące walki z problemami alkoholowymi Polaków, zwłaszcza młodzieży. 

Hierarchowie zwracają uwagę m.in. na „bardzo wysokie wskaźniki koncentracji spożycia w grupie dużo pijących obywateli, którzy używają alkoholu etylowego w charakterze środka narkotycznego” oraz „bardzo dużą dostępność napojów alkoholowych (geograficzną, ekonomiczną, kulturową), w tym dla nieletnich”.

Kościół walczy z alkoholem

Jakie propozycje prezentują duchowni? Niektóre mogą zdziwić. Przede wszystkim proponują podwyższenie limitu wiekowego na kupno napojów alkoholowych z 18. do 21. roku życia. Powołują się przy tym na Stany Zjednoczone, w których faktycznie takie obostrzenie obowiązuje.

Zobacz także

Oprócz tego apelują o zmiany w prawie, zakładające ograniczenia marketingowe (reklamy w mediach), ograniczenie zezwoleń na obrót, zmniejszenie liczby punktów sprzedaży alkoholu oraz wprowadzenie wyższych cen na produkty alkoholowe.

Uczelnie wyższe a ryzyko alkoholowe

Wielu młodym Polakom nie spodoba się natomiast propozycja związana z integracyjną działalnością szkół wyższych. Otóż Episkopat uważa, że w gronie osób nadmiernie spożywających alkohol i najbardziej narażonych na problemy w tym zakresie są studenci. Dlatego też — zdaniem duchownych — władze polskich uczelni powinny zainterweniować.

„Należy zalecić szkołom wyższym objęcie wszystkich studentów skuteczną profilaktyką od początku studiów. Należy zakazać, w odpowiednim trybie prawnym, sponsorowania juwenaliów i innych imprez studenckich przez przemysł alkoholowy” — czytamy w dokumencie.

RadioZET.pl/episkopat.pl/MP