Zamknij

Dzięki Kościołowi alkohol będzie dostępny od 21. roku życia?

Redakcja
19.02.2018 11:46

W ostatnim czasie pojawia się sporo pomysłów na walkę z problemami alkoholowymi wśród Polaków. Oprócz podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawy dot. możliwości ograniczenia przez samorządy sprzedaży napojów wyskokowych swoje propozycje ogłosił też Kościół. I trzeba przyznać, że są bardziej radykalne niż te rządowe.

Alkohol
fot. Pixabay

 

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała swój autorski „Narodowy Program Trzeźwości”. Dokument ten, dostępny na stronie Episkopatu, przedstawia zalecenia dotyczące walki z problemami alkoholowymi Polaków, zwłaszcza młodzieży. 

Hierarchowie zwracają uwagę m.in. na „bardzo wysokie wskaźniki koncentracji spożycia w grupie dużo pijących obywateli, którzy używają alkoholu etylowego w charakterze środka narkotycznego” oraz „bardzo dużą dostępność napojów alkoholowych (geograficzną, ekonomiczną, kulturową), w tym dla nieletnich”.

Kościół walczy z alkoholem

Jakie propozycje prezentują duchowni? Niektóre mogą zdziwić. Przede wszystkim proponują podwyższenie limitu wiekowego na kupno napojów alkoholowych z 18. do 21. roku życia. Powołują się przy tym na Stany Zjednoczone, w których faktycznie takie obostrzenie obowiązuje.

Zobacz także

Oprócz tego apelują o zmiany w prawie, zakładające ograniczenia marketingowe (reklamy w mediach), ograniczenie zezwoleń na obrót, zmniejszenie liczby punktów sprzedaży alkoholu oraz wprowadzenie wyższych cen na produkty alkoholowe.

Uczelnie wyższe a ryzyko alkoholowe

Wielu młodym Polakom nie spodoba się natomiast propozycja związana z integracyjną działalnością szkół wyższych. Otóż Episkopat uważa, że w gronie osób nadmiernie spożywających alkohol i najbardziej narażonych na problemy w tym zakresie są studenci. Dlatego też — zdaniem duchownych — władze polskich uczelni powinny zainterweniować.

„Należy zalecić szkołom wyższym objęcie wszystkich studentów skuteczną profilaktyką od początku studiów. Należy zakazać, w odpowiednim trybie prawnym, sponsorowania juwenaliów i innych imprez studenckich przez przemysł alkoholowy” — czytamy w dokumencie.

RadioZET.pl/episkopat.pl/MP