Zamknij

Kosiniak-Kamysz żąda dymisji prezesa TVP. Napisał list do Kaczyńskiego

Redakcja
15.01.2019 14:53
Kosiniak-Kamysz żąda dymisji prezesa TVP. Napisał list do Kaczyńskiego
fot. S.Maszewski/Reporter

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się we wtorek w liście do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego. Chodzi o materiał, który ukazał się w poniedziałek w „Wiadomościach” w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

Burza po poniedziałkowych ''Wiadomościach'' TVP. Giertych: Jacku, Jacku ty zawsze kłamałeś

„Wiadomości” TVP wyemitowały w poniedziałek materiał o śmierci Adamowicza, który został skrytykowany m.in. przez niektórych dziennikarzy w mediach społecznościowych. W materiale przypomniano wypowiedzi polityków opozycji, m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny, który powiedział: „Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i wstrząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę” czy wypowiedź byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który powiedział: „Trzeba czasami mieć odwagę i lać się dechą z takimi ludźmi”.

Kosiniak-Kamysz poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że w związku z materiałem w TVP zwrócił się w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zmiany w telewizji publicznej i odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego.

„W reakcji na niewyobrażalną tragedię, jaką było morderstwo prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, wczoraj na ulice polskich miast wyszły dziesiątki tysięcy naszych Rodaków z apelem o powstrzymanie fali nienawiści zalewającej Polskę. Zasiadając wieczorem przed telewizorami oczekiwali budowy poczucia wspólnoty i dodania otuchy. Zamiast tego, Telewizja Polska w swoim sztandarowym programie informacyjnym, zajęła się rozbijaniem narodowej solidarności” – napisał lider PSL w liście do Kaczyńskiego.

Zobacz także

Jak dodał, po raz kolejny, obecne kierownictwo telewizji publicznej „uczyniło z »Wiadomości« maszynę do dzielenia Polaków, wzbudzania wzajemnej nienawiści, szczucia naszych Rodaków na polityczną opozycję”. „Nawiązując tym samym do najgorszych wzorców Dziennika Telewizyjnego, a po emisji wczorajszego programu – wręcz prześcigając ówczesną tubę komunistycznej propagandy” – ocenił Kosiniak-Kamysz.

„Nie ma i nie może być zgody na łamanie fundamentalnych zasad etyki dziennikarskiej w najważniejszym publicznym medium. Telewizja Polska winna służyć wszystkim Polakom. Musi obiektywnie informować i objaśniać świat w całej jego złożoności, biorąc pod uwagę całe spektrum poglądów naszego społeczeństwa. Ponad miliard złotych, który lada chwila popłynie z portfeli Polaków do budżetu telewizji, nie może zostać wykorzystany na propagowanie oszczerstw i nienawistnych kalumnii. Misją mediów publicznych musi być budowanie mostów porozumienia, a nie wznoszenie murów nienawiści” – oświadczył prezes PSL.

„Dlatego zwracamy się do Pana z apelem o spowodowanie natychmiastowego odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego. To ostatni moment na podjęcie decyzji, by wycofać się z polsko-polskiej wojny, do której każdego dnia nawołują »Wiadomości«” – dodał polityk.

Zobacz także

Lider PSL podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że zwraca się też „o zmiany języka, o tłumaczenie rzeczywistości, o przedstawianie w telewizji publicznej wszystkich poglądów, o prezentowanie różnych stanowisk, o łączenie Polaków i godne przeżycie żałoby”.

Zdaniem szefa ludowców tylko Jarosław Kaczyński może doprowadzić do tych zmian. „To jest ten moment, kiedy powinien to zrobić. Ja o to proszę prezesa Kaczyńskiego, po prostu proszę, bo to jest w interesie nas wszystkich, nie partii politycznych, ale to leży w interesie Polski” – mówił Kosiniak-Kamysz.

RadioZET.pl/PAP/BM