Zamknij

Kostecki został obezwładniony paralizatorem? Biegły: to wątpliwe

02.09.2019 12:31

Pełnomocnicy rodziny Dawida Kosteckiego przedstawili hipotezę, że przed śmiercią pięściarz mógł zostać obezwładniony paralizatorem domowej roboty. Zdaniem biegłego, jest jednak wątpliwe, by jedno przyłożenie urządzenia mogło wywołać paraliż czy utratę przytomności.

Kostecki został obezwładniony paralizatorem? Biegły: to wątpliwe
fot. Artur Barbarowski/ EastNews

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Wykończyła go subkultura więzienna na polecenie człowieka, przeciwko któremu zeznawał. Zrobiono to z zemsty albo żeby nie dopuścić do dalszych zeznań. To najbardziej prawdopodobna wersja – przekonuje mec. Roman Giertych.

Zdaniem pełnomocników rodziny Dawid Kosteckiego pięściarz mógł zostać obezwładniony paralizatorem domowej roboty. Mają o tym świadczyć dwa tajemnicze ślady na szyi Kosteckiego. Według prokuratury były to jednak tylko „zadawnione strupy”.

Śmierć Dawida Kosteckiego. Prokuratura przesłuchuje pierwszego biegłego

We wniosku o zbadanie sprawy pod kątem zabójstwa Giertych przekonywał,  że w ocenie biegłego dr. Wojciecha Sadowskiego „ślady na ciele zmarłego [...] są zbieżne z końcówkami paralizatora domowej produkcji i że istnieje prawdopodobieństwo, iż Kostecki został powieszony po jego sparaliżowaniu”.

Informacjom tym zaprzecza jednak sam Wojciech Sadowski. Wątpił on, by osoba rażona paralizatorem nie broniła się i nie krzyczała, a także by jedno przyłożenie urządzenia mogło wywołać paraliż czy utratę przytomności.

Pogrzeb Dawida Kosteckiego. Rodzina i bliscy nie mogli powstrzymać łez

W jego ocenie trzeba by najpierw zbadać sprawę, mając taki paralizator. W celi go jednak nie odnaleziono.

Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, szansą na wyjaśnienie pochodzenia tajemniczych śladów na szyi były badania histopatologiczne, z których zrezygnowano.

RadioZET.pl/Onet