Zamknij

Tragedii w Koszalinie można było uniknąć? Internauta: Zobaczyłam ten piecyk, przeszło mi przez myśl, że to niebezpieczne

Redakcja
04.01.2019 22:08
Koszalin
fot. PAP

Czy tragedii w koszlińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć 15-latek można było uniknąć? Lektura niektórych komentarzy, pozostawionych przez byłych klientów tego punktu rozrywki sugeruje, że istniało ryzyko pożaru. 

W piątek po godzinie 17.00 w pożarze, który wybuchł w budynku mieszkalnym w Koszalinie, w pomieszczeniu typu "escape room" zginęło pięć osób. Wszystkie ofiary to 15-letnie dziewczynki, które celebrowały urodziny jednej z nich. Mężczyzna, któremu udało się wydostać z budynku, jest ciężko poparzony. Został już przetransportowany do szpitala.

Zobacz także

Na miejscu pracuje już straż pożarna i policja. Sprawą zajął się szef MSWiA, sztab kryzysowy zwołał także prezydent miasta. Zapewniono, że rodziny ofiar znajdują się już pod opieką psychologa. 

Gazowy piecyk z butlą

Czy jednak do takiej tragedii można było nie dopuścić? Czy zachowano absolutnie wszystkie środki bezpieczeństwa, aby uniknąć rozprzestrzenienia się ognia. Niektóre komentarze, znalezione w sieci, sugerują, że w escape roomie znajdowała się nieodpowiednia i niebezpieczna infrastruktura grzewcza, że pomieszczenia były ocieplane piecykiem gazowym na butlę. Poniżej komentarz z niedostępnego obecnie fanpage'a escape roomu:

kosz

Wątek złych warunków i nieodpowiedniego ogrzewania pojawił się też w niektórych komentarzach na Facebooku:

kosz2
kosz3

Brudziński zleca kontrolę escape roomów

Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że dla takich miejsc jak escape roomy z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej nie jest konieczna zgoda Państwowej Straży Pożarnej.

- W tej chwili strażacy powiatowi, strażacy w komendach wojewódzkich lokalizują tego typu pomieszczenia przez internet. I właściciele tego typu miejsc muszą liczyć się z kontrolą PSP - powiedział Brudziński. - Olbrzymia tragedia, źle, że do niej doszło, należy podjąć wszelkie działania w tym kierunku, aby kolejne tego typu wydarzenia nie miały miejsca - dodał. 

Zobacz także

O tym, że szef MSWiA polecił komendantowi głównemu PSP wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich escape roomach w kraju, poinformowano na Twitterze ministra. Brudziński przekazał także wyrazy współczucia rodzinom ofiar pożaru w koszalińskim escape roomie.

RadioZET.pl/Facebook/Twitter/MP