Zamknij

KBW do Morawieckiego: Koszt wyborów i referendów wzrósł o ponad 605 mln zł

Redakcja
21.02.2018 12:04
Urna
fot. PAP

W związku z nowelą Kodeksu Wyborczego znacząco wzrosły koszty przeprowadzenia wyborów i referendów; wzrost ten szacowany jest na ponad 605 mln zł; w związku z tym, konieczne jest znowelizowanie budżetu państwa na 2018 r. — napisała szefowa KBW Beata Tokaj w piśmie do premiera Matusza Morawieckiego.

Tokaj podkreśliła w liście do premiera, że w związku z wejściem w życie zmian w niektórych ustawach w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych „znacząco wzrosły koszty przeprowadzania wyborów i referendów oraz koszty funkcjonowania Krajowego Biura Wyborczego”.

Zobacz także

Jak zaznaczyła, wzrost ten szacowany jest na kwotę 605 154 403 zł, w tym 7 004 403 zł na finansowanie Krajowego Biura Wyborczego oraz 598 150 000 zł w rezerwie celowej na finansowanie przez Krajowe Biuro Wyborcze ustawowo określonych zadań dotyczących wyborów i referendów.

— W związku z powyższym zachodzi konieczność pilnego dokonania zmian w budżecie państwa na rok 2018 — napisała szefowa PKW.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Głównym adresatem pisma jest premier, ale zostało ono skierowane także do wiadomości innych najważniejszych osób w państwie, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, do marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, do minister finansów Teresy Czerwińskiej, a także do przewodniczących klubów parlamentarnych i poselskich.

RadioZET.pl/pap/maal