Zamknij

„Konstytucja” na pomnikach w całej Polsce. Akcja KOD

Redakcja
03.08.2018 12:39
Akcja KOD. Ubrano pomniki w koszulki z napisem "Konstytucja"
fot. KOD/Facebook

Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji na pomnikach w całej Polsce zawiesili koszulki z napisem „Konstytucja”. W ten sposób ozdobiono monumenty m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komunikat w tej sprawie wydały władze KOD.

Jak wyjaśniono, happening był „formą zamanifestowania naszego przywiązania dla najważniejszych dla nas wartości”. Zawieszenie koszulek na pomniki wyjaśniono jako „próbę zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich, podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną – po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę”.

Zobacz także

Przypomniano, że pierwsza taka akcja miała miejsce w Szczecinie, 28 lipca, kiedy na pomniku Lecha Kaczyńskiego zawieszono koszulkę z napisem „Konstytucja, Jędrek”.

Później do zawieszenia baneru z napisem „Konstytucja” doszło na pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. W czwartek policja poinformowała, że zatrzymała 67-latka oskarżonego o znieważenie monumentu. Mężczyzna został wypuszczony na wolność po przedstawieniu zarzutów.

Władze KOD w oświadczeniu wyraziły zdziwienie reakcją organów ścigania, które m.in. wszczęły postępowania w sprawie znieważania pomników.

Kolejny „przebrany” pomnik Kaczyńskiego. Tym razem na Lubelszczyźnie

„Okazało się, że słowo Konstytucja jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik. Oskarżenia te uważamy za absurdalne, ale rozumiemy je jako histeryczną reakcję władzy i próbę odwrócenia uwagi od faktu rozmontowania przez nią praworządności w Polsce” – tłumaczono w oświadczeniu.

Zawieszenie koszulek z napisem „Konstytucja” działacze KOD nazwali „aktem obywatelskiego sprzeciwu i solidarności ze ściganymi”.

"Konstytucja, Jędrek". Koszulka na pomniku Lecha Kaczyńskiego. To wiadomość dla Dudy

RadioZET.pl/PTD