Zamknij

Protesty przed Sejmem ws. odstrzału dzików. Minister Kowalczyk: to plan łowiecki, a nie eliminacja

Redakcja
09.01.2019 20:55

Odstrzał dzików to nie eliminacja, ale realizacja planu łowieckiego - tłumaczył w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak zapowiedział, polowania będą prowadzone na terenie trzech województw i ograniczone do kilku powiatów.

Protesty przed Sejmem ws. odstrzału dzików. Minister Kowalczyk: to plan łowiecki, a nie eliminacja
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak stwierdził minister Kowalczyk, w ten sposób ma zostać stworzona „strefa buforowa” pomiędzy terenem, gdzie występuje ASF, a obszarami gdzie tej choroby nie ma.

- Linia demarkacyjna przebiega przez województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i lubelskie - powiedział Kowalczyk w trakcie briefingu w Sejmie.

To właśnie na terenie tych województw będą prowadzone polowania. Wcześniej Kowalczyk tłumaczył, że „musimy zablokować rozprzestrzenianie się ASF dalej w Polskę”, bo choroba ta stanowi duże zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej.

W czasie briefingu przez Sejmem przeciwko „rządowemu projektowi zakładającemu depopulację gatunku dzika” protestowała grupa młodych ludzi.

- Protestujemy także przeciwko metodom zwalczania ASF - mówili zebrani.

Kowalczyk, odnosząc się do protestów, stwierdził, że nie ma żadnych rządowych planów eliminacji dzików.

- Jest realizacja planu łowieckiego, odstrzały są zgodne z zatwierdzonymi planami łowieckimi - podał.

Minister zapewnił, że pojawiająca się w mediach liczba 200 tys. dzików, które mają zostać odstrzelone w styczniu, jest „zupełnie nieprawdziwa”, a „obecne wysiłki służą lepszej koordynacji działań, by wszystkie koła łowieckie, znajdujące się na danym terenie, działały w tym samym czasie”.

Zobacz także

- Poprzez skoordynowanie działań na terenie kilku powiatów chcemy zapewnić, by spłoszone dziki nie przedostały się na tereny, gdzie nie występuje ASF – mówił Kowalczyk.

Wyjaśnił, że wzmożone polowania zaplanowano na 12, 19 i 26 stycznia w ograniczonej liczbie powiatów. Szczegółowych informacji nie podał, żeby - jak stwierdził - nie było tam protestów i płoszenia dzików.

ASF w Polsce

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

Zobacz także

W związku z planowanym kontrowersyjnym odstrzałem dzików w czwartek z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem spotka się prezydent Andrzej Duda. W rozmowach mają też uczestniczyć minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

RadioZET.pl/PAP/JŚ