Zamknij

Niemiecki dziennik: wiceszef MON miał tajemnicze kontakty z Rosją

Redakcja
12.07.2017 08:37
Niemiecki dziennik: wiceszef MON miał tajemnicze kontakty z Rosją
fot. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta

Niemiecki dziennik  "Frankfurter Allgemeine Zeitung" donosi o tajemniczych kontaktach z Rosją wiceszefa MON Bartosza Kownackiego. Polityk postanowił odnieść się do zarzutów.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukuł tezę, że bliskie otoczenie Antoniego Macierewicza składa się z prorosyjskich działaczy. Z informacji podawanych przez dziennik wynika, że Bartosz Kownacki ma powiązania z prorosyjskim think-tankiem Zmiana. Brał udział m.in. w obserwacji wyborów w Rosji, organizowanej przez założyciela Zmiany, Mateusza Piskorskiego. Miało to miejsce w 2012 roku.

Kownacki wizytował Rosję razem z trzema innymi osobami na zaproszenie prorosyjskiego think-tanku Europejski Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG).

Polski korespondent „FAZ” Konrad Schuller pisze, że żaden ze współtowarzyszy Kownackiego nie krył prokremlowskich sympatii. 

Obecny tam Marian Szołucha, ze względu na oskarżenia o powiązanie z ECAG i prorosyjskie poglądy, zaledwie po kilku dniach opuścił zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kolejny członek delegacji Andrzej Romanek uczestniczył m.in. w obserwacji wyborów na Krymie, nieuznawanych przez społeczność międzynarodową, zaś Mateusz Piskorski ze Zmiany od 2016 roku siedzi w areszcie. Ciążą na nim oskarżenia o "szpiegostwo na rzecz Kremla".

„FAZ” twierdzi, ze to właśnie Piskorski odegrał kluczową rolę w wyjeździe Kownackiego. 

Wiceszef MON odniósł się do tych zarzutów. 

Kownacki kategorycznie zaprzecza doniesieniom niemieckiego dziennika. Tłumaczy, że pojechał do Rosji na zaproszenie Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych i otrzymał zgodę na użycie paszportu dyplomatycznego od ówczesnego marszałka Sejmu. Dodał, że zastępował tam seniora Senatu prof. Ryszarda Bendera.

Zobacz także

Problem w tym, że profesor Bender nie był w tamtej kadencji senatorem.

Sprawy nie komentuje Antoni Macierewicz, o którego rzekomych powiązaniach z Rosją rozpisuje się Tomasz Piątek w swojej nowej książce. 

RadioZET.pl/KM