Zamknij

Rząd wprowadza do prawa nowy typ przestępstwa. Kara: nawet 8 lat więzienia

05.06.2020 22:01

Tarcza antykryzysowa 4.0, którą w czwartek uchwalił Sejm, wprowadza zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości. W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa, ''kradzież zuchwała''. 

Policja
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Tarcza antykryzysowa ma pomóc firmom w zachowaniu miejsc pracy w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce. Jednak niektóre z uchwalonych regulacji odnoszą się m.in. do wymiaru sprawiedliwości. W czwartek wieczorem Sejm obradował nad czwartą wersją pakietu pomocowego.  

Za uchwaleniem ustawy o tarczy antykryzysowej 4.0 głosowało w czwartek 228 posłów, przeciw było 189, a 38 wstrzymało się od głosu. Teraz pakiet nowelizacji i zmian w prawie trafi pod obrady Senatu. 

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym. Tarcza antykryzysowa 4.0. 

Na etapie prac legislacyjnych w Sejmie, w ustawie antykryzysowej 4.0 znalazł się też przepis dodany do Kodeksu karnego odnoszący się do kradzieży.

W czasie epidemii nastąpił duży wzrost liczby kradzieży. Na przykład w Warszawie i okolicach było ich w marcu więcej o 37,5 proc., a w kwietniu – o 32 proc. (...) kradzieże w czasie klęski żywiołowej od lat traktowane są w nauce prawa karnego jako przykłady wyjątkowej zuchwałości, która zasługuje na szczególne potępienie. Dlatego jako nowy typ przestępstwa, zagrożony surową karą do 8 lat więzienia, wyszczególniamy kradzież zuchwałą, dokonaną m.in. w sklepie

- poinformował resort sprawiedliwości.

Co to jest ''kradzież zuchwała''? 

Kradzieżą szczególnie zuchwałą jest:'' kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem lub kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach''.

Jeśli kradzież zuchwała będzie dotyczyła "mienia znacznej wartości" zagrożenie karą wzrośnie do 10 lat.

Zobacz także

Uchwalona ustawa - Tarcza antykryzysowa 4.0 - trafi teraz do Senatu.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP