Zamknij

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez rząd i przesłany do KE

PAP
30.04.2021 23:27
krajowy plan odbudowy przyjęty przez rząd
fot. PAP

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów, ma go również już Komisja Europejska - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów. Ma go również już Komisja Europejska - napisał w piątek wieczorem na Twitterze Waldemar Buda.

"Przed nami ważne głosowanie już 4 maja w Sejm RP. Pokażmy, że są sprawy, które nie mogą dzielić" - zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów. Ma go już Komisja Europejska

4 maja Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE; projekt we wtorek przyjął rząd.

Decyzja o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE, dotyczy Funduszu Odbudowy gospodarek państw unijnych po pandemii.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter