Zamknij

Kurie przekładają pierwsze komunie i bierzmowania. „O kilka tygodni”

28.03.2020 15:34
Komunia święta koronawirus
fot. Pixabay.com

Krakowska i opolska kuria przekładają organizację pierwszej komunii świętej i bierzmowania na dalszy czas w związku z pandemią koronawirusa. Informację z Krakowa przekazał ksiądz Andrzej Kielan, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W diecezji opolskiej ukazał się już dekret biskupa Andrzeja Czaji w tej sprawie.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Pierwsza komunia święta, rocznica pierwszej komunii i sakrament bierzmowania – wspomniane uroczystości, zaplanowane w diecezji krakowskiej na pierwszą połowę maja, zostały przełożone. Kuria wydała w sprawie oświadczenie.

Zobacz także

Celebracja uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, a także uroczystości rocznic Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania, które są zaplanowane na kwiecień i maj, będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii

– informuje w oświadczeniu ksiądz Andrzej Kielian.

Zobacz także

Kuria zwraca uwagę, że organizacja uroczystości kościelnych będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Obecne ograniczenia, w związku ze stanem epidemii, blokują jakiekolwiek planowanie.

I przewiduje, że tylko uroczystości z początku maja (komunie święte) zostaną przesunięte „o co najmniej kilka tygodni”.

W przypadku terminów późniejszych, jest za wcześnie na udzielenie konkretnej i wiążącej odpowiedzi

– wyjaśnia ksiądz Andrzej Kielian.

Diecezja prosi też duszpasterzy i katechetów, by pozostawali w kontakcie z kandydatami do bierzmowania. Pada nawet argument przesyłanie materiałów drogą elektroniczną, za pomocą „komunikatorów i platform społecznościowych”. 

Diecezja opolska przekłada sakramenty. "Nie wcześniej niż po 31 sierpnia"

Komunie i bierzmowania przełożono też w diecezji opolskiej. Dekretem biskupa została też przedłużona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy.

Proboszczowie i rektorzy kościołów są zobowiązani do przestrzegania, aby w żadnym obrzędzie religijnym nie uczestniczyło więcej niż 5 osób jednocześnie, z wyłączeniem pełniących posługę liturgiczną. Informację o tym należy umieścić na drzwiach kościoła. Bierzmowania i Pierwsze Komunie święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br.

- głosi dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czaji

RadioZET.pl/Diecezja.pl