Zamknij

Więźniarka Auschwitz nie żyje. Wyznaczono ją do grupy Josepha Mengele

Bartłomiej Chudy
05.07.2019 14:57
Więźniarka Auschwitz nie żyje. Wyznaczono ją do grupy Josepha Mengele
fot. East News

Nie żyje Eva Mozes Kor, pisarka i więźniarka obozu Auschwitz. W czasie drugiej wojny światowej należała do grupy dzieci przeznaczonych na eksperymenty doktora Josefa Mengele. Informację o śmierci kobiety w trakcie pobytu w Polsce potwierdziła krakowska policja.

Kobieta miała 85 lat. Pochodząca z Rumunii obywatelka USA trafiła do Auschwitz jako 10-latka, tuż pod koniec wojny. Razem z siostrą zostały wybrane do grupy dzieci, na których swoje pseudonaukowe badania wykonywał Joseph Mengele.

Zobacz także

Kobiecie udało się przeżyć koszmar obozu i wojny. Po latach zdecydowała się na przyjazd do Polski z synem. Odwiedziła były obóz zagłady w Auschwitz. Podczas pobytu w Krakowie poczuła się źle i straciła przytomność. Syn i pielęgniarka podjęli reanimację, którą bezskutecznie kontynuowała także załoga pogotowia.

Zgon nastąpił z przyczyn naturalnych, nie prowadzimy żadnych czynności w tej sprawie.

Sebastian Gleń, rzecznik krakowskiej policji, dla PAP

Kor  przez lata angażowała się w inicjatywę CANDLES, zrzeszającą dzieci wojny, niedoszłe ofiary eksperymentów doktora Mengele. Napisała książkę „Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele”.

Zobacz także

Jej życie było tematem wielu filmów dokumentalnych, w tym „Eva: A-7063”. Była znana jako „mała kobieta ubrana na niebiesko”. Pisano w USA, że opowiadała innym swoją bolesną historię z dzieciństwa, aby „nikt nie musiał cierpieć tak, jak ona”.

EN_01384146_1035
fot. East News

RadioZET.pl/PAP