Prokuratura przesłucha 8 świadków ws. wypadku premier Szydło

Redakcja
24.02.2017 17:35
Kraków
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Krakowska Prokuratura Okręgowa, prowadząca śledztwo ws. wypadku z udziałem premier Beaty Szydło, zamierza przesłuchać ośmiu świadków, zgłoszonych przez obrońcę podejrzanego o nieumyślne spowodowanie wypadku -– poinformował prok. Włodzimierz Krzywicki.

- Świadkowie z wniosku dowodowego obrońcy zostaną przesłuchani prawdopodobnie w środę lub czwartek. Są to osoby, które według obrońcy mają mieć wiedzę na temat wypadku albo okoliczności bądź sytuacji drogowej poprzedzającej wypadek - oznajmił prok. Krzywicki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Jak dodał, pierwszy wniosek obrońcy dotyczył sześciu świadków, a drugi -– kolejnych dwóch.

Obrońca Sebastiana K. mec. Władysław Pociej nie chciał wypowiadać się na temat zgłoszonych przez siebie świadków. - Mogę jedynie potwierdzić informację, że faktycznie złożyłem wnioski o przesłuchanie najpierw sześciu, a potem dwóch świadków. Ze względu na tajemnicę postępowania nie mogę powiedzieć nic więcej - zaznaczył.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Jak ogłosił prok. Krzywicki, prokuratura podjęła również czynności zmierzające do ustalenia nowych świadków wypadku, o których poinformowała telewizja TVN24. Mieli to być uczestnicy terapii antyalkoholowej, którzy słyszeli huk wypadku, ale nie słyszeli sygnałów dźwiękowych kolumny. - Prokurator zwolnił prowadzących terapię z tajemnicy i wystąpił o listę uczestników terapii -– powiedział rzecznik. - Kontynuowane będzie także ponowne przesłuchanie świadków w Oświęcimiu - dodał.

Jakie czynności planuje prokuratura?

Krzywicki zapowiedział również, że kolejne czynności, zaplanowane przez prokuraturę na przyszły tydzień, oprócz przesłuchania świadków, to demontaż i odczytywanie urządzeń rejestracyjnych w samochodzie audi A8, którym jechała premier.

- Jak się okazało, jest to niezwykle czułe i bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie, w związku z czym pierwsza próba demontażu i odczytania nie powiodła się. Zespół biegłych z Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej został więc poszerzony o dodatkowego specjalistę z zakresu rejestratorów - mówił Krzywicki. Jak dodał, "jeżeli zajdzie taka potrzeba, prokuratura poprosi też o pomoc producenta".

Biegli z Politechniki Krakowskiej wydadzą też opinię na temat stanu technicznego pojazdów biorących udział w wypadku - fiata seicento oraz audi A8. W toku śledztwa trwają także analizy nagrań z monitoringu i poszukiwania kolejnych świadków.

Przesłuchanie premier Szydło

W sprawie wypadku w czwartek blisko trzy godziny zeznawała premier Beata Szydło. Jak poinformowała prokuratura po zakończeniu przesłuchania, z uwagi na treść składanych zeznań, obejmujących informacje niejawne, czynność przeprowadzona została w Kancelarii Tajnej Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

W przesłuchaniu premier nie mógł uczestniczyć obrońca podejrzanego o nieumyślne spowodowanie wypadku adw. Władysław Pociej. Prokuratura uznała, że jego udział na tak wczesnym etapie postępowania może spowodować ujawnienie zeznań świadka (pokrzywdzonego) i trudności dowodowe.