Cudzoziemcy rozebrali się przed byłym obozem w Auschwitz i zabili owcę. Odpowiedzą za znieważenie

21.05.2019 09:39
Cudzoziemcy rozebrali się przed byłym obozem w Auschwitz i zabili owcę. Odpowiedzą za znieważenie
fot. AP/Associated Press/East News

Na rok i 8 miesięcy więzienia skazał Sąd Okręgowy w Krakowie dwóch cudzoziemców, którzy znieważyli miejsce pamięci po byłym obozie w Auschwitz - donosi Polska Agencja Prasowa. Adam B. i Mikita V. rozebrali się do naga, a następnie zabili demonstracyjnie owcę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzeń doszło w 2017 roku. Kilkanaście osób rozebrało się do naga przed bramą wejściową do byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Następnie wspomniana dwójka organizatorów "happeningu" demonstracyjnie zabiła owcę. Na tablicy z napisem "Arbeit mach frei" zawiesili też płachtę z napisem "Love".

Sąd Okręgowy w Krakowie rozpatrzył sprawę Adama B. i Mikity V. po ich odwołaniu od wyroku pierwszej instancji. Sędziowie jedynie nieznacznie obniżyli wymiar kary. SO zadecydował też o kilkuletnim zakazie posiadania zwierząt.

Czytamy, że młodzi ludzie bronili się przed sądem twierdząc, że ich akcja była "artystyczną wypowiedzią, swoistym protestem antywojennym". Poprzez swój performance chcieli zwrócić uwagę na problem przemocy.

Wyrok jest prawomocny. Pozostali z biorących udział w wydarzeniu to obywatele Polski, Białorusi oraz jeden Niemiec. Poza wspomnianą dwójką zostali ukarani grzywną w kwocie 7,5 tys. zł.

Zobacz także

Oskarżeni odwołali się od wyroku pierwszej instancji. Dwójka organizatorów wydarzenia nie uniknie jednak kary więzienia. Wyrok jest prawomocny.

RadioZET.pl/PAP