Zamknij

Kraków. Wisła wylała na bulwary. Prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

23.05.2019 12:40
Kraków. Wisła wylała na bulwary. Prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe
fot. Sylwek Krzywonos/Twitter

Wisła zalała przyrzeczne bulwary w Krakowie. Według prognoz IMGW poziom wody na miejskim odcinku rzeki za trzy dni przekroczy poziom alarmowy. Prezydent miasta Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kraków znajduje się w obszarze bezpośredniego zagrożenia podtopieniami. Straż Pożarna informowała już dziś o zalaniu trzech posesji w rejonie ulicy Półłanki.
Sytuacja komplikuje się z godziny na godzinę.

Prezydent Krakowa ogłosił dziś pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta. Jacek Majchrowski polecił też służbom tworzącym Zespół Zarządzania Kryzysowego podjęcie stosownych działań.

Krakowski ratusz poinformował o godz. 12, że miasto dysponuje 120 tys. worków na piasek. Ma też kolejne 470 metrów sześciennych piasku w zapasach. Do godzin porannych magazyn wydał 300 worków i cztery rękawy przeciwpowodziowe.

- Wisła zalała bulwary w okolicy Salwatoru, Wawelu, ronda Grunwaldzkiego. Według prognoz IMGW rzeka zbliży się do stanu alarmowego (520cm) za trzy dni - napisał na Onecie Dawid Serafin, dziennikarz Onetu.

Według prognoz CZK Krakowa poziom Wisły wyniósł w południe 3,6 m. Poziom ostrzegawczy (10 cm więcej) przewiduje się na godz. 15. Na sobotę 25 maja synoptycy przewidują, że na krakowskim odcinku Wisła osiągnie ponad 5,5 metra, przekraczając o 30 cm stan alarmowy.

Dla stolicy Małopolski obowiązuje drugi stopień zagrożenia powodziowego.

RadioZET.pl/PAP/Twitter