Zamknij

Wielka strata dla polskiego kabaretu. Nie żyje Mieczysław Święcicki z Piwnicy Pod Baranami

Redakcja
08.02.2018 10:56
Wielka strata dla polskiego kabaretu. Nie żyje Mieczysław Święcicki z Piwnicy Pod Baranami
fot. Wikimedia Commons

W Krakowie zmarł Mieczysław Święcicki, pieśniarz i aktor, artysta Kabaretu „Piwnica Pod Baranami” nazywany Księciem Nastroju. Artysta w marcu skończyłby 82 lata. Informację o śmierci artysty potwierdził Bogdan Micek, dyrektor „Piwnicy Pod Baranami”.

Mieczysław Święcicki był znanym wykonawcą starych romansów cygańskich i rosyjskich, głównie z repertuaru Aleksandra Wertyńskiego.

Jeszcze w sobotę koncertował

— To wielka postać kultury polskiej, roztaczał niezwykłą charyzmę. Jeszcze w sobotę z nami koncertował, był aktywny. Co prawda gorzej się poczuł i wyszedł wcześniej, bo z reguły artyści zostają do końca, by śpiewać Dezyderatę na zakończenie… — powiedział dyrektor „Piwnicy”, Bogdan Micek.

Jak dodał, artysta ostatnio skarżył się na serce, a dwa lata temu przeszedł zabieg na otwartym sercu. — W środę upadł na ulicy w Krakowie; śmierć nadeszła znienacka. Pozostał smutek, wielki żal — dodał.

Tworzył od 1956 roku

Mieczysław Święcicki urodził się 26 marca 1936 r. w Sokalu (obwód lwowski).  Ukończył wydział wokalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Jak podaje Kabaret „Piwnica Pod Baranami”, artysta debiutował w „Piwnicy”” w 1956 r. w programie „Jezioro trzech wieszczek”.

Później grał w Starym Teatrze, Teatrze Rapsodycznym i Teatrze 38. Po 45-leciu Piwnicy pod Baranami wrócił do kabaretu i występował w nim do końca.

Występował także w filmach, brał udział w festiwalach, m.in. Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1963 r. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Nie wołaj mnie” (sł. Antoni Słonimski). W październiku 2010 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

„Piwnica pod Baranami” — najsłynniejszy po „Zielonym Baloniku” krakowski kabaret — powstała w 1956 r. jako studencki klub artystyczny. Jego animatorem był Piotr Skrzynecki. 12 listopada 1956 r. rozpoczęły się pierwsze próby, natomiast premierowy spektakl, zatytułowany „Polska Stajnia Narodowa”, odbył się w połowie grudnia.

„Piwnica pod Baranami” szybko stała się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Piwnica była królestwem ironii, żartu i śmiechu. Grały tam zespoły jazzowe, odbywały się recitale, organizowano liczne wystawy i akcje artystyczne.
Swoją artystyczną drogę rozpoczynali w „Piwnicy” tacy artyści jak Ewa Demarczyk, Mieczysław Święcicki, Marek Grechuta, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau i Zbigniew Preisner.

RadioZET.pl/pap/maal