Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. "Jego misja zawsze była jakoś inna"

03.01.2019 18:53
xxx wiadomosci

W Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe bpa Tadeusza Pieronka. Trumna z ciałem duchownego została złożona w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła przy dźwiękach pieśni „Salve Regina”.

Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. "Jego misja zawsze była jakoś inna" fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Biskup Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia. Miał 84 lata. W czwartek żegnali go członkowie Konferencji Episkopatu Polski, duchowni, władze krakowskich uczelni, politycy i wierni.

- Bp Tadeusz był wierny Bogu, takiemu, jakiego odkrył, i za jakim poszedł – mówił w homilii podczas mszy św. pogrzebowej metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Jak dodawał, „jego misja zawsze była jakoś inna, ale kto wie, czy w tej inności nie trafiała w samo sedno”.

-  Biskupa Tadeusza nie da się poznać bez znajomości Boga, nie da się go poznać do końca, bez doświadczenia tego, kim jest Pan Bóg – mówił dalej arcybiskup Ryś. - Nie da się zrozumieć bpa Tadeusza bez wejścia w komunię z Bogiem, bo nie chodzi o poznanie Boga, które by było teoretyczne, o teoretyczne stwierdzenie „Bóg istnieje”, nie chodzi też o to, czy ktoś zna, czy nie zna chrześcijaństwa albo Kościoła. Nie. Chodzi o takie osobiste spotkanie, aby odkryć, kim jest Bóg i kim jest w relacjach z ludźmi. Bez tego poznania, jestem głęboko przekonany, nie zrozumiemy życia bpa Tadeusza i jego zachowań, odniesień do ludzi.

Jak zaznaczył metropolita łódzki, „bp Pieronek był ciekawy ludzi”, a „ludzie byli ciekawi jego”. Dodał, że prezentował on „styl kapłański, który nie ma dystansu, jest spotkaniem”.

- To jest to, co nazywamy dzisiaj dialogiem (...). Dialog jest właściwą postawą kapłańską. On się takiej postawy kapłańskiej uczył od kogoś najlepszego – mianowicie od swojego profesora, potem biskupa, arcybiskupa, kardynała i papieża, którym był Jan Paweł II – mówił abp Ryś.

Homilię zakończył słowami: „Księże biskupie Tadeuszu – in veritate, w prawdzie: dziękujemy”.

Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W pogrzebie duchownego uczestniczyli m.in. były prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną Anną, wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, była premier i ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń