Zamknij

Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. "Jego misja zawsze była jakoś inna"

Redakcja
03.01.2019 18:53
Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. "Jego misja zawsze była jakoś inna"
fot. PAP

W Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe bpa Tadeusza Pieronka. Trumna z ciałem duchownego została złożona w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła przy dźwiękach pieśni „Salve Regina”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Biskup Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia. Miał 84 lata. W czwartek żegnali go członkowie Konferencji Episkopatu Polski, duchowni, władze krakowskich uczelni, politycy i wierni.

- Bp Tadeusz był wierny Bogu, takiemu, jakiego odkrył, i za jakim poszedł – mówił w homilii podczas mszy św. pogrzebowej metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Jak dodawał, „jego misja zawsze była jakoś inna, ale kto wie, czy w tej inności nie trafiała w samo sedno”.

-  Biskupa Tadeusza nie da się poznać bez znajomości Boga, nie da się go poznać do końca, bez doświadczenia tego, kim jest Pan Bóg – mówił dalej arcybiskup Ryś. - Nie da się zrozumieć bpa Tadeusza bez wejścia w komunię z Bogiem, bo nie chodzi o poznanie Boga, które by było teoretyczne, o teoretyczne stwierdzenie „Bóg istnieje”, nie chodzi też o to, czy ktoś zna, czy nie zna chrześcijaństwa albo Kościoła. Nie. Chodzi o takie osobiste spotkanie, aby odkryć, kim jest Bóg i kim jest w relacjach z ludźmi. Bez tego poznania, jestem głęboko przekonany, nie zrozumiemy życia bpa Tadeusza i jego zachowań, odniesień do ludzi.

Jak zaznaczył metropolita łódzki, „bp Pieronek był ciekawy ludzi”, a „ludzie byli ciekawi jego”. Dodał, że prezentował on „styl kapłański, który nie ma dystansu, jest spotkaniem”.

- To jest to, co nazywamy dzisiaj dialogiem (...). Dialog jest właściwą postawą kapłańską. On się takiej postawy kapłańskiej uczył od kogoś najlepszego – mianowicie od swojego profesora, potem biskupa, arcybiskupa, kardynała i papieża, którym był Jan Paweł II – mówił abp Ryś.

Zobacz także

Homilię zakończył słowami: „Księże biskupie Tadeuszu – in veritate, w prawdzie: dziękujemy”.

Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W pogrzebie duchownego uczestniczyli m.in. były prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną Anną, wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, była premier i ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

RadioZET.pl/PAP/JŚ