Zamknij
Zalany Kraków
6 Zobacz galerię
fot. Jan Graczynski/East News

Ulewy, jakie w czwartek i piątek przeszły nad Polską, doprowadziły do znacznych szkód m.in. w Małopolsce. Kraków jest kompletnie zalany. Pod wodą znalazł się krakowski Bieżanów, którego mieszkańców z zalanych bloków ewakuowano na łodziach, woda przykryła też drogi i część placu budowy Trasy Łagiewnickiej. W Rabie Wyżnej na drogę wojewódzką osunęła się skarpa.

W zalanym po nocnych ulewach w Krakowie najtrudniejsza sytuacja jest na Bieżanowie, gdzie wylała lokalna rzeka Serafa. Woda przelała się przez wały przeciwpowodziowe i zalała ulice. Pod wodą znalazły się piwnice, garaże, a w podtopionych blokach uwięzieni byli mieszkańcy. Strażacy podpływali pod ich okna, pomagali przedostać się na łódź i transportowali w bezpieczne miejsce. Według mieszkańców w rejonie nigdy wcześniej nie doszło do aż tak poważnych zniszczeń.

Kraków zalany. Podtopienia w całym mieście

Ale ulewa sparaliżowała ruch w całym Krakowie. Zalane zostały tunele i przejazdy pod wiaduktami i mostami. Nieprzejezdne były fragmenty ulic: Wrocławskiej, Prądnickiej, Półłanki, Lublańskiej, Bieżanowskiej i al. 29 Listopada.

Problemy są też w innych częściach Małopolski. Według informacji przekazanych w piątek przez wojewodę podtopionych zostało łącznie 701 budynków, a 107 odcinków dróg lokalnych i wojewódzkich jest zalanych. W nocy nieprzejezdna była droga wojewódzka nr 794 w Zielonkach, wciąż zablokowana jest natomiast droga wojewódzka nr 958 w Rabie Wyżnej. To z powodu osuwiska ziemi. Droga będzie nieprzejezdna aż do poniedziałku.

Na trasie kolejowej z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie terenu obok toru. Ze względów na bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą na odcinku Chabówka – Zakopane. W Wieliczce woda zalała komendę powiatową Państwowej Straży Pożarnej, w związku z czym strażacy pracują w zapasowym miejscu OSP Kłaj.

Padać nadal będzie, choć już nie tak intensywnie. Pogoda w Małopolsce się uspokoi, a strefa opadów przemieści się na północ. Obszar z najintensywniejszym deszczem w piątek wieczorem to Warmia i Mazury, wschód województwa kujawsko-pomorskiego i zachód i północ Mazowsza.

RadioZET.pl/PAP