Zamknij

24-latek zakażony koronawirusem próbował wsiąść do samolotu. Miał fałszywy wynik testu

17.01.2022 16:19

24-letni obywatel Cypru zakażony koronawirusem próbował przedostać się na pokład samolotu w Krakowie, posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu. Mężczyzna został zatrzymany.

koronawirus w samolocie
fot. Albin Marciniak/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Do interwencji na krakowskim lotnisku doszło w ubiegły czwartek. Podczas odprawy paszportowej przed odlotem samolotu do Cypru funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzali podróżnych w systemie. Odkryli wówczas, że jeden z nich - 24-letni Cypryjczyk - ma nałożoną izolację domową w związku z zakażeniem koronawirusem.

Na miejsce zostali wezwani miejscowi policjanci. W ich obecności pasażer poddał się na terenie lotniska dodatkowemu badaniu na obecność tego wirusa, które potwierdziło zakażenie. Ponadto policjanci ustalili, że Cypryjczyk podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.

Kraków. Zakażony koronawirusem próbował wejść do samolotu. " Apelujemy o rozsądek"

- Mężczyzna został przez stróżów prawa zatrzymany, a po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności został zwolniony do miejsca odbywania izolacji - zaznaczył w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Według niego mężczyzna odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem, za co grozi do pięciu lat więzienia, a także za nieprzestrzeganie warunków izolacji. Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii, w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej, grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.

W przypadku osób zakażonych – zaznaczył Gleń - istnieje także możliwość odpowiedzialności karnej za przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia innych osób, poprzez szerzenie choroby zakaźnej, za co grozi do ośmiu lat więzienia.

Według policyjnych statystyk na terenie krakowskiego lotniska kilka, a nawet kilkanaście osób tygodniowo próbuje przedostać się na pokład samolotu, pomimo że są objęci kwarantanną lub izolacją domową. - Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że każdy z pasażerów jest w tym zakresie również kontrolowany i sprawdzany przez strażników granicznych - podkreślił rzecznik.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Rafał Grzyb