Zamknij

32 uczniów zostało bez szkoły. W ostatniej chwili odwołano rozpoczęcie roku

03.09.2019 10:25

Ponad 30 uczniów w Krakowie nie rozpoczęło 2 września nowego roku szkolnego. „Szkoła, do której zapisali państwo swoje dzieci, nie rozpocznie działalności” – takiego maila otrzymali rodzice w nocy z soboty na niedzielę. O sprawie informuje krakowska „Gazeta Wyborcza”. 

32 uczniów zostało bez szkoły. W ostatniej chwili odwołano rozpoczęcie roku
fot. Google Maps

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowe liceum i szkoła podstawowa w Krakowie miała rozpocząć działalność w budynku po dawnym gimnazjum przy ulicy Potiebni 7 w Krakowie. Za utworzenie nowej placówki był odpowiedzialny małopolski oddział ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Do różnych klas zapisało się łącznie 32 uczniów. Ich rodzice zapłacili wpisowe (1 tys. zł) i czesne (500 zł za miesiąc w podstawówce i 600 zł w liceum). W poniedziałek okazało się, że miasto nie wynajęło stowarzyszeniu budynku. 

Czy państwo zdają sobie sprawę, jak czują się te dzieciaki. Czy wiecie, że część z nich przepłakała ostatnią noc. Czekali na nowy początek. Miał to być dla nich rytuał przejścia w nowe środowisko. Żadnego uroczystego początku nie było, bo na całej linii nawalili nieodpowiedzialni dorośli.

MAMA ZUZI

Bogdan Piotrowicz z małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Pomocy Szkole w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” twierdzi, że miasto Kraków od grudnia 2018 roku zapewniało władze stowarzyszenia o wynajęciu budynku przy ulicy Potiebni. Z kolei władze krakowskiego magistratu informują, że decyzja o sposobie zagospodarowania tego budynku jeszcze nie zapadła. 

– Nie została podpisana żadna umowa z miastem, która dawałaby podstawy władzom stowarzyszenia do informowania rodziców, że przejmie ono budynek gminy – mówi rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. 

Zobacz także

Sprawą 32 uczniów zainteresowali się krakowscy radni Artur Buszek (Kraków dla Mieszkańców) i Łukasz Maślona (Nowoczesna) oraz poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. Władze Krakowa zapewniają, że pomoże rodzicom w szukaniu szkół dla dzieci. 

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza