Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Atak na włoskiego przewodnika po Auschwitz. "Polska dla Polaków"

03.03.2018 15:55
xxx wiadomosci

"Polska dla Polaków" i "Auschwitz for Poland guide" - takie napisy pojawiły się na drzwiach i przy wejściu do krakowskiego mieszkania Włocha, który jest przewodnikiem po Muzeum Auschwitz. Sprawą zajmuje się policja.

Atak na włoskiego przewodnika po Auschwitz. "Polska dla Polaków" fot. PAP

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

- Otrzymaliśmy zgłoszenie w tej sprawie i prowadzimy czynności, które mają doprowadzić do ustalenia sprawcy. Na miejscu przeprowadzono oględziny. Wstępnie zakwalifikowaliśmy to zdarzenie jako nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym oraz jako uszkodzenie mienia - poinformował w sobotę PAP rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Na drzwiach mieszkania Włocha namalowana została gwiazda Dawida oraz napis "Polska dla Polaków", a na ścianie obok napis – "Auschwitz for Poland guide!!". Stało się to w piątek w czasie, gdy poszkodowany był w pracy. O zdarzeniu zawiadomiona została oprócz policji dyrekcja Muzeum Auschwitz oraz konsulat Republiki Włoskiej w Krakowie.

Sam poszkodowany powiedział PAP, że mieszka w Polsce od kilkunastu lat. - Polska to jest mój kraj, mój dom. Nie ma innego miejsca na świecie, w którym chciałbym żyć. Ale ostatnie miesiące, ostatni rok jest naprawdę trudny. Coraz więcej ludzi przypomina mi, że nie jestem Polakiem - powiedział PAP Diego Audero. - Zdaję sobie sprawę, że to, co się stało, to walka z Muzeum Auschwitz, a nie ze mną osobiście - dodał.

Rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel poinformował, że obcokrajowiec od kilkunastu lat współpracuje z Muzeum. - Jest on licencjonowanym edukatorem, posiadającym specjalne przygotowanie merytoryczne i kwalifikacje oraz zgodę wojewody na pracę w obszarze Pomnika Zagłady zgodnie z Ustawą o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady z 1999 r. - poinformował Bartyzel. Dodał, że muzeum "z ogromnym niepokojem przyjęło informację o skandalicznym i szokującym zdarzeniu", które miało miejsce w mieszkaniu edukatora.

- Muzeum stanowczo potępia wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii oraz apeluje do organów państwa o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wyjaśnienia tej sprawy, a także zapobieżenia innym tego typu zdarzeniom w przyszłości - podkreślił Bartyzel.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń