Zamknij

Jarosław Kaczyński stanie przed krakowską prokuraturą

Redakcja
29.06.2017 17:39
Jarosław Kaczyński stanie przed krakowską prokuraturą
fot. PAP

Prokuratorzy z Krakowa prowadzący śledztwo w sprawie zakłócania tzw. miesięcznic smoleńskich na Wawelu planują przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o wydarzenia z 18 grudnia ubiegłego roku, kiedy to kilkadziesiąt osób usiłowało zatrzymać wjeżdżające na Wawel limuzyny z prezesem PiS, Ryszardem Terleckim i premier Beatą Szydło.

Śledczy z Krakowa chcą dowiedzieć się od prezesa PiS, czy był na Wawelu prywatnie czy służbowo. Jak powiedział reporterowi Radia ZET prokurator Rafał Babiński, ma to zasadnicze znaczenie.

Jeżeli Jarosław Kaczyński był w Krakowie prywatnie, postępowanie będzie prowadzone w kierunku zniesławienia i znieważenia - pod warunkiem, że Kaczyński wyrazi taką wolę. Jeżeli jednak okaże się, że na Wawelu był służbowo i pełnił obowiązki poselskie - śledztwo będzie prowadzone w trybie ścigania publicznego w/s znieważenie funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych. Grozi za to kara do 3 lat więzienia.

Zobacz także

O to czy to była wizyta prywatna czy służbowa prokuratorzy pytali Kancelarie Sejmu, ale usłyszeli, że kancelaria nie jest w stanie tego określić.

Do tej pory nie podjęto decyzji czy przesłuchanie prezesa PiS odbędzie się w Krakowie czy prokuratorzy odwiedzą go w Warszawie.

RadioZET.pl/pt/DG