Zamknij

Na Wawelu zabije dzwon Zygmunta. Nie żyje ks. Janusz Bielański

Redakcja
03.11.2018 13:09
Ksiądz Janusz Bielański
fot. MAREK LASYK/REPORTER

W sobotę rano w Krakowie zmarł wieloletni proboszcz katedry wawelskiej, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, ks. Janusz Bielański – poinformowała na swojej stronie internetowej archidiecezja krakowska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki powiedział PAP, że w związku z gorączką ks. Bielański w ostatnich dniach przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim, tam też zmarł. - W piątek czuł się lepiej. Mieliśmy nadzieję, że jego stan się poprawi. Pan jednak wezwał go do siebie – mówił ks. Sochacki.

W związku ze śmiercią byłego proboszcza katedry wawelskiej w sobotę o godz. 16:15 zabije dzwon Zygmunta. To stara tradycja – dzwon bije w dniu śmierci proboszczy i kanoników Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Bije także w dniu powołania duchownych na te funkcje.

Ksiądz Janusz Bielański. Kim był? 

Ksiądz infułat Janusz Bielański urodził się 25 marca 1939 r. w Różance w województwie lwowskim. W krakowskim seminarium duchownym był rocznikowym kolegą kard. Stanisława Dziwisza oraz bp. Jana Zająca.

Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, 23 czerwca 1963 r. w katedrze na Wawelu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Wojtyły.

Był wikariuszem w Paszkówce koło Skawiny, Oświęcimiu, a także w parafii św. Mikołaja w Krakowie. Został proboszczem w Mydlnikach, a następnie duszpasterzem w Nowej Hucie. W 1983 r. ks. infułat Janusz Bielański został proboszczem Królewskiej Katedry na Wawelu – na to stanowisko mianował go kard. Franciszek Macharski.

Zobacz także

Na początku 2007 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przyjął rezygnację Bielańskiego z funkcji proboszcza katedry wawelskiej. Duchowny zrezygnował w związku z pojawiającymi się zarzutami o współpracy z SB. Ks. Bielański odpierał te zarzuty i twierdził, że nikogo nie skrzywdził.

RadioZET.pl/PAP/DG