Zamknij

Ksiądz molestował niepełnosprawną kobietę. Kuria przez lata milczała

20.08.2021 16:10
Ksiądz molestował niepełnosprawną. Kuria tuszowała
fot. MONKPRESS/East News

Prokuratura w Suchej Beskidzkiej prowadzi postępowanie wobec księdza Kazimierza K. Jest on podejrzany o molestowanie seksualne starszej, niepełnosprawnej kobiety w czasach, gdy pełnił posługę jako kapelan w szpitalu. Kuria krakowska podała, że wobec duchownego toczy się też postępowanie kanoniczne, choć przez lata sprawa była zamiatana pod dywan.

Ksiądz Kazimierz K. miał w 2017 r. molestować seksualnie niepełnosprawną, starszą kobietę na oddziale geriatrycznym jednego ze szpitali na południu Polski. Gdy sprawa wyszła na jaw, szpital zakazał wstępu do lecznicy księdzu.

Sprawę przez długi czas ukrywała krakowska kuria, która odwołała księdza z funkcji kapelana w kilku placówkach medycznych, ale zawiadomiła organy ścigania dopiero w lutym bieżącego roku.

Ksiądz molestował w szpitalu starszą kobietę. Kuria kryła się z tą sprawą przez lata

Mężczyzna miał zostać nakryty na gorącym uczynku, w czynności jasno wskazującej na moletowanie seksualne. Sprawę jako pierwszy opisał portal Rmf24.pl. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko potwierdził w piątek, że śledczy z Suchej Beskidzkiej prowadzą w tej sprawie śledztwo. Były ksiądz jest podejrzany o czyn z art. 198 kodeksu karnego – seksualne wykorzystanie niepoczytalności lub bezradności innej osoby. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Śledztwo ruszyło w pierwszym tygodniu kwietnia tego roku. – Podejrzany Kazimierz K. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, do którego doszło 23 kwietnia 2017 roku – przekazał Hnatko. Z uwagi na etap postępowania prokuratura nie udziela bliższych informacji.

Rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej powiedział z kolei, że "wobec tego kapłana toczy się postępowanie kanoniczne". – Kuria Metropolitalna w Krakowie, która - gdy zajdzie taka konieczność - współpracuje bez zarzutów z organami ścigania, oczekuje na wynik dochodzenia w tej sprawie – zadeklarował lakonicznie ksiądz Łukasz Michalczewski.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/Nadia Senkowska/Rmf24.pl