Nastolatek spowodował awarię sieci trakcyjnej. „Zrobił to dla zabawy”

09.08.2019 15:23
Kraków. Nastolatek spowodował awarię kolejowej sieci trakcyjnej
fot. Jan GRACZYNSKI/East News, zdj. ilustracyjne

Straży Ochrony Kolei zatrzymała w Krakowie 14-latka, który w czwartek zarzucił na sieć trakcyjną linkę stalową, powodując zwarcie. Z powodu awarii napięcia w całej aglomeracji krakowskiej wystąpiły utrudnienia w ruchu pociągów.

Nastolatek został zatrzymany na terenie przyległym do odcinka torów Kraków Mydlniki – Kraków Olsza bezpośrednio po spowodowaniu awarii. Jak mówi Marcin Żywiołek, rzecznik SOK, chłopiec tłumaczył, że zrobił to dla zabawy i nie zdawał sobie sprawy ze śmiertelnego zagrożenia – w sieci trakcyjnej płynie prąd o napięciu 3000 V.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przekazali złapanego nastolatka do dyspozycji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie do dalszych czynności. Wiadomo już, że to nie pierwszy taki wybryk 14-latka.

Zobacz także

Utrudnienia w kursowaniu pociągów po wybryku nastolatka

Na miejsce awarii przyjechał pociąg sieciowy, który dokonał koniecznych napraw. Według przedstawicieli kolei działanie nastolatka wywołało opóźnienie 10 pociągów pasażerskich (łącznie 238 minut), nie licząc tzw. opóźnień wtórnych. Awaria wystąpiła w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy podróżni wracali z pracy do miejsc zamieszkania.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP