Zamknij

Kraków. Noworodek zakażony koronawirusem nie żyje. "Śmierć nastąpiła nagle"

14.11.2020 14:43
Noworodek
fot. Shutterstock

16-dniowy noworodek, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, zmarł w szpitalu w Krakowie. Według lekarzy przyczyną śmierci dziecka były choroby współistniejące.

W 13. dobie życia chłopca doszło do poważnego kryzysu zdrowotnego. Dziecko trafiło do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, gdzie potwierdzono zakażenie koronawirusem, ale też oznaczono bardzo wysoki poziom glukozy. Noworodek został przewieziony do Kliniki Neonatologii.

Kraków. Zmarł noworodek zakażony koronawirusem 

– Dziecko miało olbrzymi obrzęk mózgu i ekstremalnie wysokie poziomy glukozy, mimo podawania insuliny. Nie wykluczamy, że przyczyną tego było jakieś zaburzenie genetyczne, prowadzące do tak wysokich poziomów glukozy - być może wrodzona cukrzyca o bardzo silnej ekspresji. Śmierć nastąpiła nagle – powiedział prof. Ryszard Lauterbach, p.o. kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

Przyczynę zgonu wyjaśnią badania genetyczne i metaboliczne. Prof. Lauterbach dodał, że u donoszonych noworodków o prawidłowej wadze, które uległy zakażeniu koronawirusem, choroba ma w miarę łagodny przebieg.

Zobacz także

Według raportu opublikowanego w sobotę przez służby sanitarne ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 2 tys. 229 z Małopolski, w tym u 578 z Krakowa. Zmarły 83 osoby w wieku od 16 dni do 96 lat, 53 z nich miały choroby współistniejące. Od początku pandemii w Małopolsce zmarło z powodu COVID-19 wynosi 1 tys. 195 chorych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 14 listopada, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 571 osób. Zmarło 548 osób - najwięcej od początku epidemii. Ostatniej doby wykonano ponad 56 tysięcy testów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP