Zamknij

Skwer Bartoszewskiego otwarty w Krakowie. "Nie tracił wiary w to, że może być lepiej"

Redakcja
30.10.2018 20:18
Kraków. Odsłonięto skwer imienia Władysława Bartoszewskiego
fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Władysław Bartoszewski, zmarły trzy lata temu uczestnik Powstania Warszawskiego i były minister spraw zagranicznych, został we wtorek patronem skweru w Krakowie. Znajduje się on u zbiegu ulic Dunajewskiego, Basztowej i Asnyka. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i rodzina Bartoszewskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Nawiązując do życiorysu Władysława Bartoszewskiego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że był on wyjątkowo ciężko doświadczony przez los, ale "nie tracił poczucia humoru i wiary w to, że może być lepiej".

Choć mieszkał w Warszawie był – chociażby przez pracę w "Tygodniku Powszechnym" przez lata związany z Krakowem, jest honorowym obywatelem tego miasta.

Zobacz także

- Był osobą, która wszyscy zapamiętaliśmy nie tylko z racji ciętego języka, z racji dowcipu, który wszędzie promieniował, ale także z racji tego, że był osobą, która jeśli wygłaszała jakąś sentencję, to była ona głęboko przemyślana i mądra. Za to go ceniliśmy, za to otrzymywał najwyższe krakowskie laury – powiedział Majchrowski.

Władysław Teofil Bartoszewski, dziękując za uhonorowanie w ten sposób jego ojca, mówił, że Władysław Bartoszewski przez większość życia mieszkał w Warszawie, doskonale znał topografię miasta i godzinami mógł o nim opowiadać.

Zobacz także

- Choć mój ojciec był warszawiakiem, dla niego Warszawa umarła 3 października 1944 roku, a najpóźniej w roku 1949, kiedy został aresztowany ponownie, bo jak wyszedł z więzienia w drugiej połowie 1954 roku to dla niego nie była to już ta Warszawa – mówił Władysław Teofil Bartoszewski.

Przypomniał słowa ojca, który już w XXI wielu napisał: - Gdybym miał się znowu rodzić, to mieszkałbym w Krakowie albo w Jerozolimie.

Senator Bogdan Klich, który był jednym z inicjatorów nadania imienia Bartoszewskiego skwerowi mówił, że Bartoszewski "nauczył się patriotyzmu w II RP i tę tradycję przeniósł przez straszliwe czasy okupacji hitlerowskiej, czasy stalinizmu do współczesnej Polski".

Kim był Władysław Bartoszewski?

Urodził się w 1922 roku. Podczas II wojny światowej był więzieniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, współorganizatorem Rady Pomocy Żydom "Żegota" i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Był więziony w czasach stalinowskich.

W III Rzeczypospolitej dwukrotnie piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych. Był sekretarzem stanu w gabinecie Donalda Tuska i pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, a instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" za pomoc, którą niósł Żydom podczas okupacji niemieckiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD