Zamknij

Mobbing w stowarzyszeniu "Wiosna"? Prokuratura wkracza do akcji [News Radia ZET]

Redakcja
21.09.2018 11:25
Stryczek
fot. Rafał Oleksiewcz/Reporter/East News

Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie przypadków mobbingu w stowarzyszeniu "Wiosna" - dowiaduje się reporter Radia ZET. Mobbingu wobec podwładnych miał się dopuścić ks. Jacek Stryczek, który jest prezesem tego stowarzyszenia.

Jako pierwszy sprawę opisał Onet.pl. Dziennikarze portalu przytoczyli historie ponad 20 osób - ofiar ks. Jacka Stryczka. Część z nich ma nerwice i depresje. Jak twierdzą, to efekt psychicznego znęcania się duchownego nad pracownikami. Postępowanie sprawdzające ma wyjaśnić czy są podstawy do wszczęcia śledztwa w sprawie mobbingu.

Zgodnie z relacjami dziennikarza byli i obecni pracownicy "boją się prezesa, często płaczą, mają zaniżoną samoocenę".

"Na spotkania ze mną przychodzili z drżącymi rękami, po nieprzespanych nocach, a nawet krótko po atakach paniki, wywołanych powrotem do wspomnień sprzed lat. Ważyli każde słowo. Gniew mieszał się z poczuciem wstydu, jakby wahali się, czy domowe brudy powinni prać na zewnątrz. Wielokrotnie usłyszałem, że nie chcą uderzyć w ideę, która jest im bliska i która nie może zostać zniszczona" - pisze Schwertner.

Ks. Stryczek wydaje oświadczenie i oddaje się do dyspozycji

Ks. Jacek Stryczek po publikacji Onetu oddał się do dyspozycji członków walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Wiosna. Oni zdecydują czy dalej będzie kierował organizacją.

Zobacz także

W oświadczeniu na Facebooku ks. Stryczek napisał również, że dobro Szlachetnej Paczki jest dla niego najważniejsze i nie chce, aby jakiekolwiek kwestie zagroziły toczącym się projektom, a przede wszystkim – niesieniu pomocy tysiącom potrzebujących.

Podkreślił również, że nie zgadza się z zarzutami postawionymi w artykule Onetu. "„Uważam, że tekst jest jednostronny, emocjonalny, a przez to nieprawdziwy. Trudno z nim polemizować" - napisał.

Jest reakcja krakowskiej kurii

Krakowska kuria w czwartkowym oświadczeniu napisała, że zarzuty pod adresem ks. Jacka Stryczka i stowarzyszenia Wiosna, którego ksiądz jest prezesem, zawarte w reportażu opublikowanym w portalu Onet, są bardzo poważne.

"Chociaż stowarzyszenie Wiosna nie jest stowarzyszeniem kościelnym, to jednak ks. Jacek Stryczek, jako ksiądz Archidiecezji Krakowskiej, podlega władzy kościelnej i dlatego przełożeni ks. Stryczka traktują te zarzuty z należytą powagą" – czytamy. Kanclerz kurii ks. Tomasz Szopa podkreślił także, że ks. Stryczek został poproszony o szczegółowe pisemne odniesienie się do oskarżeń.

RadioZET.pl/PAP/PT/MP