Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mobbing w stowarzyszeniu "Wiosna"? Prokuratura wkracza do akcji [News Radia ZET]

21.09.2018 11:25
xxx wiadomosci

Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie przypadków mobbingu w stowarzyszeniu "Wiosna" - dowiaduje się reporter Radia ZET. Mobbingu wobec podwładnych miał się dopuścić ks. Jacek Stryczek, który jest prezesem tego stowarzyszenia.

Stryczek fot. Rafał Oleksiewcz/Reporter/East News

Jako pierwszy sprawę opisał Onet.pl. Dziennikarze portalu przytoczyli historie ponad 20 osób - ofiar ks. Jacka Stryczka. Część z nich ma nerwice i depresje. Jak twierdzą, to efekt psychicznego znęcania się duchownego nad pracownikami. Postępowanie sprawdzające ma wyjaśnić czy są podstawy do wszczęcia śledztwa w sprawie mobbingu.

Zgodnie z relacjami dziennikarza byli i obecni pracownicy "boją się prezesa, często płaczą, mają zaniżoną samoocenę".

"Na spotkania ze mną przychodzili z drżącymi rękami, po nieprzespanych nocach, a nawet krótko po atakach paniki, wywołanych powrotem do wspomnień sprzed lat. Ważyli każde słowo. Gniew mieszał się z poczuciem wstydu, jakby wahali się, czy domowe brudy powinni prać na zewnątrz. Wielokrotnie usłyszałem, że nie chcą uderzyć w ideę, która jest im bliska i która nie może zostać zniszczona" - pisze Schwertner.

Ks. Stryczek wydaje oświadczenie i oddaje się do dyspozycji

Ks. Jacek Stryczek po publikacji Onetu oddał się do dyspozycji członków walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Wiosna. Oni zdecydują czy dalej będzie kierował organizacją.

W oświadczeniu na Facebooku ks. Stryczek napisał również, że dobro Szlachetnej Paczki jest dla niego najważniejsze i nie chce, aby jakiekolwiek kwestie zagroziły toczącym się projektom, a przede wszystkim – niesieniu pomocy tysiącom potrzebujących.

Podkreślił również, że nie zgadza się z zarzutami postawionymi w artykule Onetu. "„Uważam, że tekst jest jednostronny, emocjonalny, a przez to nieprawdziwy. Trudno z nim polemizować" - napisał.

Jest reakcja krakowskiej kurii

Krakowska kuria w czwartkowym oświadczeniu napisała, że zarzuty pod adresem ks. Jacka Stryczka i stowarzyszenia Wiosna, którego ksiądz jest prezesem, zawarte w reportażu opublikowanym w portalu Onet, są bardzo poważne.

"Chociaż stowarzyszenie Wiosna nie jest stowarzyszeniem kościelnym, to jednak ks. Jacek Stryczek, jako ksiądz Archidiecezji Krakowskiej, podlega władzy kościelnej i dlatego przełożeni ks. Stryczka traktują te zarzuty z należytą powagą" – czytamy. Kanclerz kurii ks. Tomasz Szopa podkreślił także, że ks. Stryczek został poproszony o szczegółowe pisemne odniesienie się do oskarżeń.

RadioZET.pl/PAP/PT/MP

Oceń