Zamknij

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie księdza Stryczka [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
03.10.2018 14:03
Kraków. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie księdza Jacka Stryczka
fot. Andrzej Banas/Polska Press/East News

Jest śledztwo w sprawie mobbingu w Stowarzyszeniu „Wiosna” – dowiaduje się Radio ZET. Byli pracownicy jednej z największych w Polsce organizacji charytatywnych oskarżają dotychczasowego prezesa organizacji ks. Jacka Stryczka o psychiczne znęcanie się, zmuszanie do niewolniczej pracy i zastraszanie.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Na razie to śledztwo w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. – Ks. Stryczek nie usłyszał jeszcze zarzutów. Wcześniej śledczy chcą przesłuchać pokrzywdzonych – wyjaśnił prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Jeżeli śledczy zdecydują się na postawienie ks. Stryczkowi zarzutu uporczywego i złośliwego naruszania praw pracowniczych, będzie mu grozić kara do 2 lat pobawienia wolności.

Zobacz także

Ks. Stryczek ustąpił ze stanowiska szefa Stowarzyszenia „Wiosna”. W środę wieczorem ta decyzja zostanie formalnie zatwierdzona na walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia.

Przed dwoma tygodniami portal Onet opisał przypadki mobbingu ks. Stryczka wobec pracowników Stowarzyszenia „Wiosna”.

„W jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce, z prezesem – księdzem, jest poważny problem. Ksiądz z pasją testuje na kolejnych współpracownikach techniki mobbingowe. Robi to osobiście lub rekrutuje dyrektorów z właściwymi predyspozycjami czy umiejętnościami” – brzmiał fragment anonimowego listu, który w marcu tego roku dotarł do Onetu.

W sumie swoje przykre doświadczenia kontaktu z ks. Stryczkiem opisało dziennikarzom 21 osób. Wskazywali, że „boją się prezesa, często płaczą, mają zaniżoną samoocenę”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PT/PTD