Zamknij

Kraków. Rośnie liczba pogrzebów. Na pochówek czeka się nawet dwa tygodnie

05.11.2020 19:35
cmentarz
fot. Shutterstock.com

W Krakowie na pogrzeb czeka się nawet dwa tygodnie. Czas oczekiwania wydłużył się ze względu na rosnącą liczbę zgonów oraz fakt, że część pracowników cmentarzy jest na zwolnieniach lekarskich czy kwarantannie. Urzędnicy zdecydowali, że pochówki będą się odbywały także w soboty.

W stolicy Małopolski jest 12 cmentarzy komunalnych, na których brakuje rąk do pracy. Zatrudniono kolejnych grabarzy, a dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych nie wyklucza dalszych przyjęć. Wszystko przez rosnącą liczbę zgonów. Od marca do maja, w trakcie lockdownu, liczba pochówków w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku spadła o 6,15 proc., natomiast od czerwca zaczęła rosnąć. Statystyki mówią o 11-proc. wzroście.

Zobacz także

Wzrosła liczba pogrzebów w Krakowie. Na pochówek czeka się nawet 2 tygodnie

Od 2 do 8 listopada na krakowskich cmentarzach komunalnych planowanych jest blisko 180 pochówków. To o 35 proc. więcej niż w tym samym tygodniu zeszłego roku (125 pogrzebów). - Jeżeli ten wzrost się utrzyma, to na koniec listopada możemy spodziewać się około 800 pogrzebów, podczas gdy standardowo średnia miesięczna liczba pochówków wynosiła 500 – mówi Paweł Sularz, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, cytowany w komunikacie urzędu miasta.

Opóźnienia wynikają m.in. z tego, że pandemia COVID-19 zbiegła się z corocznym sezonowym wzrostem zachorowań na grypę i inne infekcje, więc ZCK musi się liczyć z nieobecnością pracowników z powodu kwarantanny czy zwolnień lekarskich.

Zobacz także

Do tej pory na pochówek w Krakowie czekało się od kilku do siedmiu dni. Na przełomie października i listopada tego roku czas ten wydłużył się nawet do dwóch tygodni. Jak wyjaśnia ZCK, ma na to wpływ również fakt, że zdecydowana większość uroczystości pogrzebowych odbywa się w kaplicach cmentarnych, a pochowania świeckie wciąż stanowią mniejszość. Zdarza się, że rodziny osób zmarłych, licząc na poluzowanie związanych z pandemią obostrzeń i możliwość udziału w ceremonii większej liczby osób, same proszę o przesunięcie terminu.

W Krakowie wyznaczone zostały dodatkowe terminy pochówków w soboty, co dotychczas zdarzało się sporadycznie. Jak podał urząd miasta, pogrzeby odbędą się 7 i 14 listopada, i nie jest wykluczone, że do terminarza zostaną włączone kolejne soboty - będzie to zależeć od rozwoju epidemii. Ponadto ZCK podpisze umowę z podmiotami, które mają zająć się przygotowaniem miejsc pochówku. Prowadzone są też rozmowy na temat takich usług ze środowiskiem kamieniarskim i zakładami pogrzebowymi.

Według danych sanepidu od początku pandemii badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 14 tys. 655 mieszkańców Krakowa, z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarło 175 osób. W czwartek w Małopolsce wykryto 2342 przypadki SARS-CoV-2. W całym kraju natomiast odnotowano kolejny rekord liczby zakażeń od początku epidemii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP

C