Zamknij

Nauczyciele okupują małopolskie kuratorium oświaty. Chcą rozmów z MEN

Joanna Śpiechowicz
11.03.2019 18:35
Nauczyciele okupują małopolskie kuratorium oświaty. Chcą rozmów z MEN
fot. A.KACZMARZ/DZIENNIK POLSKI/Polska Press

Grupa niespełna 10 nauczycieli m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Nowego Targu rozpoczęła w poniedziałek okupację małopolskiego kuratorium oświaty. Domagają się m.in. podwyżek wynagrodzeń i spotkania z przedstawicielami rządu. Zapowiadają, że zostają w kuratorium „bezterminowo”. Wojewoda namawia do dialogu i spokoju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Oczekujemy reakcji ze strony rządu – mówi Zbigniew Świerczek z oświatowej „Solidarności”. Jak podkreśla, nauczyciele chcą, aby rozmawiał z nimi premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Swoje postulaty nauczyciele przekazali małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak, a ta zapowiedziała, że będzie pośredniczyć pomiędzy protestującymi nauczycielami a rządem.

Zobacz także

Przedstawiciele „Solidarności” krytykują m.in. wydłużony czas awansu zawodowego nauczycieli - według nowych zasad nauczycielem kontraktowym można zostać po co najmniej 1 roku i 9 miesiącach stażu, wcześniej nauczycielem kontraktowym wystarczył 9-miesięczny straż.

Najważniejszym z postulatów nauczycieli jest jednak zwiększenie wynagrodzenia – od 2019 r. o 15% a od 2020 r. o kolejne 15%.

Jak zapowiedział Świerczek, pobyt nauczycieli w małopolskim kuratorium oświaty jest bezterminowy. Nauczyciele zamierzają w dzień i w nocy przebywać na terenie małopolskiego kuratorium oświaty.

EN_01367040_0001
fot. ANNA KACZMARZ/DZIENNIK POLSKI/POLSKA PRESS

Zobacz także

Aby zbadać sprawę do kuratorium pojechał wojewoda małopolski Piotr Ćwik, tam spotkał się z nauczycielami.

- Rozmowy przebiegły w spokoju, ich tematem były postulaty nauczycieli – powiedziała po spotkaniu rzeczniczka Piotra Ćwika Joanna Paździo.

Jak zaznaczyła, wojewoda chce, aby rozmowy o postulatach nauczycieli przebiegały w dialogu i spokoju, aby miały merytoryczny charakter.

Zagłosuj

Czy nauczycielom należą się proponowane przez nich podwyżki?

Liczba głosów:

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w małopolskim kuratorium oświaty, okupacja nauczycieli przebiega spokojnie i w poniedziałek w żaden sposób nie zakłóciła pracy kuratorium w Krakowie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ