Zamknij

Liczne podtopienia w Krakowie. Obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe

01.09.2021 12:12
podtopienia w Krakowie
fot. Kraków

W Krakowie częściowo zalane zostały Bulwary Wiślane. Obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Póki co nie ma utrudnień w komunikacji miejskiej, autobusy i tramwaje kursują bez zmian. Zgodnie z prognozami w ciągu dnia opady w mieście będą miały charakter przelotny.

Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski, na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym oraz w oparciu o ocenę zagrożenia powodziowego, wprowadził na obszarze Krakowa pogotowie przeciwpowodziowe.

Zgodnie z informacjami magistratu, straż miejska prowadzi pełny monitoring wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia hydrologicznego.

Kraków. Zalane Bulwary Wiślane. Pogotowie przeciwpowodziowe

W mieście częściowo zalane są Bulwary Wiślane, jednak – jak przekazał PAP rzecznik prasowy małopolskiej PSP Sebastian Woźniak – nie na tyle, aby prowadzić tam interwencje. Póki co woda nie wystąpiła tu na tyle, aby podtapiać budynki mieszkalne.

Rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk poinformował PAP, że od rana wszystkie autobusy i tramwaje kursują zgodnie z planem, drogi są przejezdne. We wtorek problemy w komunikacji miejskiej były w rejonie mostu Zwierzynieckiego i ulicy Nowosądeckiej, której fragmenty były podtopione.

Jak przekazał rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak, minionej doby straż odnotowała prawie 500 interwencji, najwięcej w powiecie krakowskim (176), oświęcimskim (79), wielickim (52). W działaniach zaangażowanych było ponad pół tysiąca zastępów straży pożarnej, w tym 2244 strażaków.

Zaś dane z minionych dwóch dób to łącznie 722 interwencje, najwięcej w powiecie krakowskim (205), oświęcimskim (108), wielickim (71). Strażacy wzywani byli głównie do podtopień budynków (298), zalanych dróg (200) i wiatrołomów (120). W działania zaangażowanych było ponad 1 tysiąc zastępów straży pożarnej, 4632 strażaków.

Alarmy powodziowe w mieście oraz w gminie Oświęcim

Alarmy powodziowe ogłosili w środę rano samorządowcy z Oświęcimia: prezydent miasta i wójt gminy. Ma to związek z przyborem wody w rzece Sole, która przekroczyła już stan alarmowy. Opady deszczu nadal są intensywne – poinformowały urzędy miejski oraz gminny.

W środę rano Soła osiągnęła w Oświęcimiu 530 cm. Stan alarmowy wynosi tam 460 cm. "Opady deszczu dalej są intensywne. Według prognoz nieco lepiej ma być wieczorem. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby miejskie" – podał oświęcimski magistrat.

W środę 1 września rano na styku południowej części województwa śląskiego i zachodniej Małopolski stany alarmowe przekroczone były na Koszarawie w Pewli Małej, Białej w Bielsku-Białej, Wiśle w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie oraz w Jawiszowicach, Sole w Oświęcimiu i Olzie w Cieszynie. W Bielsku-Białej oraz powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone we wtorek przez wojewodę śląskiego.

RadioZET.pl/ Beata Kołodziej, Marek Szafrański (PAP)