Zamknij

Rusza proces Zbigniewa S. Chodzi o wyprowadzenie 42 mln złotych

Redakcja
06.03.2019 08:26
Zbigniew Stonoga
fot. GERARD/REPORTER

Zbigniew S. – kontrowersyjny przedsiębiorca, który ujawnił akta śledztwa w sprawie afery podsłuchowej w Polsce, został oskarżony o wyprowadzenie 42 mln złotych ze spółki Viamot – podaje Onet. W środę sprawą zajmie się krakowski sąd.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawa sięga okresu pomiędzy grudniem 2013 roku a marcem 2014 roku, kiedy władze spółki Viamot S.A. miały podjąć decyzje o charakterze gospodarczym, skrajnie niekorzystne dla interesów finansowych przedsiębiorstwa. Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła postępowanie w tej sprawie po zawiadomieniu z dnia 14 sierpnia 2014 r. złożonym przez Syndyka Masy Upadłości spółki Viamot S.A.

Firma działająca na rynku motoryzacyjnym w ciągu kilku miesięcy miała stracić majątek wyceniany na 42 miliony złotych. Chodzi m.in. o wyposażenie salonów samochodowych oraz nieruchomości. 

W toku prowadzonego postępowania zarzuty przedstawiono dziewięciu osobom, w tym Zbigniewowi S., Filipowi U., Iwonie S., Przemysławowi S., Bartłomiejowi K., Sebastianowi W., Mariuszowi R., Pawłowi C. i Michałowi K., z czego wobec siedmiu zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – podaje Onet. 

Zbigniew S. nie przyznał się do winy. W środę sprawą zajmie się krakowski sąd.

Kim jest Zbigniew S.?

Zbigniew S. dał się szerzej poznać w 2015 r., gdy ujawnił w internecie akta śledztwa tzw. afery podsłuchowej. Chodziło o nagrania ważnych polityków PO w warszawskich restauracjach.

Media określają Zbigniewa S. mianem „kontrowersyjnego przedsiębiorcy”, który prowadzi „prywatną wojnę z policją i państwowymi instytucjami”, zamieszczając przypadki naruszenia prawa przez funkcjonariuszy publicznych i duchownych.

W przeszłości Zbigniew S. był asystentem posłanki Samoobrony Wandy Łyżwińskiej i doradcą Andrzeja Leppera. W 2015 r. startował w wyborach do parlamentu z ugrupowaniem „Stonoga Partia Polska”. Uzyskał wynik poniżej 1 proc. poparcia.

RadioZET.pl/Onet/DG