Krakowianin dostał 5 tys. złotych grzywny za palenie śmieciami w piecu

31.07.2017 19:52

Mieszkaniec Krakowa został ukarany grzywną w wysokości 5 tys. złotych. Mężczyzna spalał w piecu centralnego ogrzewania płyty meblowe zawierające szkodliwe substancje – poinformował w poniedziałek rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł.

Krakowianin dostał 5 tys. złotych grzywny za palenie śmieciami w piecu fot. Pexels.com
Zagłosuj

Czy kary za palenie nieczystościami powinny być wyższe?

Kontrola wykazała nieprawidłowości

To, że krakowianin palił nieczystościami, wyszło na jaw dopiero, gdy funkcjonariusze straży miejskiej pobrali próbkę paleniska i przekazali do badania naukowcom z Politechniki Krakowskiej. Ci potwierdzili, że próbka zawiera szkodliwe dla człowieka substancje i nie było wątpliwości, że mężczyzna działał niezgodnie z prawem.

Jak podaje PAP, kontrolę jakości spalanych paliw może prowadzić straż miejska lub gminna. Osoby, które nie stosują się do przepisów, mogą zostać pouczone, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, otrzymać karę nagany lub grzywny sięgającej do 5 tys. zł.

5 tys. złotych kary

Poza wysoką grzywną, winny musi przelać na rzecz Skarbu Państwa 550 zł kosztów sądowych.

W poprzednim sezonie grzewczym (od 1 października 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r.) przeprowadzono w Krakowie 3883 kontrole, które ujawniły 417 nieprawidłowości. 228 osób zostało ukaranych mandatami, a 24 przypadki miały finał w sądzie.

Alkohol, wyzwiska i przemoc. Czy tak wygląda prawdziwa twarz polskiej emigracji? Weź udział w dyskusji w serwisie MAM ZDANIE

RadioZET.pl/PAP/GazetaPrawna/strz

Oceń