Zamknij

Krakowianin dostał 5 tys. złotych grzywny za palenie śmieciami w piecu

Redakcja
31.07.2017 19:52
Krakowianin dostał 5 tys. złotych grzywny za palenie śmieciami w piecu
fot. Pexels.com

Mieszkaniec Krakowa został ukarany grzywną w wysokości 5 tys. złotych. Mężczyzna spalał w piecu centralnego ogrzewania płyty meblowe zawierające szkodliwe substancje – poinformował w poniedziałek rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł.

Zagłosuj

Czy kary za palenie nieczystościami powinny być wyższe?

Liczba głosów:

Kontrola wykazała nieprawidłowości

To, że krakowianin palił nieczystościami, wyszło na jaw dopiero, gdy funkcjonariusze straży miejskiej pobrali próbkę paleniska i przekazali do badania naukowcom z Politechniki Krakowskiej. Ci potwierdzili, że próbka zawiera szkodliwe dla człowieka substancje i nie było wątpliwości, że mężczyzna działał niezgodnie z prawem.

Jak podaje PAP, kontrolę jakości spalanych paliw może prowadzić straż miejska lub gminna. Osoby, które nie stosują się do przepisów, mogą zostać pouczone, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, otrzymać karę nagany lub grzywny sięgającej do 5 tys. zł.

5 tys. złotych kary

Poza wysoką grzywną, winny musi przelać na rzecz Skarbu Państwa 550 zł kosztów sądowych.

W poprzednim sezonie grzewczym (od 1 października 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r.) przeprowadzono w Krakowie 3883 kontrole, które ujawniły 417 nieprawidłowości. 228 osób zostało ukaranych mandatami, a 24 przypadki miały finał w sądzie.

Alkohol, wyzwiska i przemoc. Czy tak wygląda prawdziwa twarz polskiej emigracji? Weź udział w dyskusji w serwisie MAM ZDANIE

RadioZET.pl/PAP/GazetaPrawna/strz