Zamknij

Morderstwo sprzed 14 lat. Krakowski sąd nie aresztował pary podejrzanych

Redakcja
05.04.2018 20:52
Morderstwo sprzed 14 lat. Krakowski sąd nie aresztował pary podejrzanych
fot. Policja

Krakowski sąd nie zastosował aresztu tymczasowego wobec dwójki podejrzanych o zabójstwo mieszkanki Krakowa w 2004 r. Do wznowienia sprawy po 14 latach przyczynili się policjanci z  Archiwum X w Krakowie, badającego najtrudniejsze niewyjaśnione zbrodnie.

Prokuratura wnosiła o aresztownie na trzy miesiące podejrzanych o zabójstwo: syna ofiary Michała H. i jego konkubiny Katarzyny Ż.

- Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratury - poinformowała po posiedzeniu sądu Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Jak dodała, sąd nie zastosował również żadnych innych środków zapobiegawczych wobec podejrzanych.

Grażyna H. zaginęła w połowie lipca 2004 r. W środę 4 kwietnia br. 35-letni syn zaginionej i jego 31-letnia konkubina usłyszeli zarzuty zabójstwa. Jak poinformował w prok. Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia, w których nie przyznali się do winy. Prokuratura wystąpiła z wnioskami o zastosowanie wobec nich aresztu tymczasowego na trzy miesiące. W czwartek po południu sąd nie uwzględnił tych wniosków.

Zobacz także

O nowych ustaleniach w sprawie zbrodni sprzed lat przez policjantów z małopolskiego Archiwum X poinformował w czwartek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Czterdziestokilkuletnia majętna mieszkanka krakowskich Grzegórzek Grażyna H. zaginęła w połowie lipca 2004 r. Według relacji syna, który zawiadomił policję, dzień wcześniej wyszła rano na zakupy na pobliski plac targowy i ślad po niej zaginął. Prowadzone na szeroką skalę poszukiwania policji nic nie dały. W 2005 r. sprawa zaginięcia kobiety trafiła do krakowskiego Archiwum X.

- Przeprowadzona analiza kryminalna wykazała ponad wszelką wątpliwość, że kobieta została zamordowana, a zebrany materiał dowodowy pozwolił na wszczęcie przez Prokuraturę Rejonową Kraków Śródmieście–Wschód śledztwa w tej sprawie - poinformował rzecznik.

RadioZET.pl/pap/maal