Zamknij

Kraska mówi, kiedy zacznie się piąta fala. "Omikron zdecydowanie bardziej zaraźliwy"

19.12.2021 21:28

Następna fala koronawirusa może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach - powiedział w niedzielę wiceminister Waldemar Kraska. Zaznaczył, że polskie laboratoria potwierdziły już siedem przypadków zakażenia wariantem Omikron.

koronawirus
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział w niedzielę, że "następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach". - To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Powiedział, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem Omikron. - Zostały one zgłoszonych do europejskiej ewidencji - dodał Kraska. Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu Omikron; zakażoną była trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Omikron w Polsce. Kraska: Siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa 

Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że "pozostałe trzy osoby to ludzie dorośli z Warszawy i jej okolic". - Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów Omikron - powiedział Kraska. Zapewnił, że "czują się dobrze". - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja - powiedział Kraska.

Podkreślił, że nowy wariant jest "zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant Delta". Wiceminister zdrowia zaapelował jednoczenie o korzystanie z maseczek i zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji. - Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną - ostrzegł wiceszef MZ. W ocenie Kraski "należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach".

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, "czy wariant Omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień". - Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka - przypominająca - stwierdził wiceszef MZ.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News