Zamknij

Kreml ruszył z kampanią. Ma wywołać panikę wśród Polaków

01.10.2022 20:17

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn ogłosił w sobotę 1 października alert dezinformacyjny w związku z kłamliwą kampanią w mediach społecznościowych o przygotowaniach polskiego rządu do ucieczki.

Kreml ruszył z kampanią. Ma wywołać panikę wśród Polaków
fot. YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Rosja prowadzi szeroko zakrojoną kampanię oczerniającą Polskę, jako państwo, które czynnie wspiera zaatakowaną przez wojska Władimira Putina Ukrainę.

"W mediach społecznościowych identyfikowana jest kampania mająca na celu wytworzenie paniki wśród Polaków" – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Premiera.

Kreml ruszył z kampanią. Ma wywołać panikę wśród Polaków

Żaryn wyjaśnił, że Kreml ruszył z kampanią, w której propaguje doniesienia o ucieczce przedstawicieli rządu. "Tezy zawierają kłamstwa o przygotowaniach rządu do ucieczki z Polski" – podał Żaryn. W jego ocenie celem kampanii jest dyskredytacja naszego rządu, ale również sianie paniki w związku z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie.

Wpis zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych został zilustrowany takimi fałszywymi internetowymi informacjami – o rzekomych ćwiczeniach ewakuacji najważniejszych osób w państwie czy mającymi te dane potwierdzać komentarzem osoby, która pracuje na lotnisku i widziała ćwiczenia, "kto i w jakiej kolejności ma być ewakuowany". Są też wpisy odnoszące się do ucieczki rządu RP przez Rumunię w 1939 roku, po ataku III Rzeszy i sowieckiej Rosji.

loader

RadioZET.pl/PAP - Aleksander Główczewski