Ziobro o morderstwie Kristiny z Mrowin: To było na zimno wykalkulowane

17.06.2019 22:39
Ziobro o morderstwie Kristiny z Mrowin:
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER

Kristina z Mrowin została zamordowana w czwartek. Tego samego dnia w lesie znaleziono jej ciało. Do brutalnego zabójstwa 10-latki przyznał się zatrzymany w niedzielę 22-letni Jakub A. „Nie był wytypowany od początku” – powiedział w poniedziałek Zbigniew Ziobro. Potwierdził przy tym, że podejrzany faktycznie był znajomym matki dziewczynki.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin wstrząsnęło całą Polską. Po niedzielnym zatrzymaniu Jakuba A. pojawiały się doniesienia, że to właśnie on od początku był typowany przez służby. Zaprzeczył temu w poniedziałek w TVP Info prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Nie jest tak, jak gdzieś słyszymy, że od początku był wytypowany sprawca. Nie, nie był. Ten przełom nastąpił dzięki presji, ofensywności tego śledztwa, zaangażowaniu wielu ludzi, ale też wielu obywateli, którzy przekazywali nam niezwykle cenne informacje.

Jak mówił Ziobro, "był taki moment zwrotny, który spowodował, że mieliśmy już w zasadzie pewność, iż jesteśmy na tropie właściwego sprawcy, ale chcę zostawić te decyzje prokuratorom, aby te detale ujawniać".

W tej sprawie w zasadzie wiemy już bardzo dużo. Większość pytań, wydaje się, znajduje już swoje odpowiedzi albo one się rysują, w szczegółach są ustalane w ramach czynności, które są prowadzone.

Według ministra zadaniem śledczych jest teraz pieczołowite dokumentowanie wszystkich faktów i szukanie dodatkowych okoliczności, dowodów, które sprawią, że materiał dowodowy będzie "bardzo mocny przed sądem, aby nikomu nie przyszło do głowy, żeby go zakwestionować".

Zobacz także

Zabójstwo Kristiny. Prokuratorzy nie mają wątpliwości

Ziobro podkreślił przy tym, że sytuacja jest "bezpieczna", bo zgromadzony materiał jest naprawdę obszerny i na etapie oskarżenia prokuratorzy nie mają wątpliwości. "Prokurator musi być wewnętrznie przekonany, że ma do czynienia z przestępcą, który dopuścił się tej strasznej zbrodni, i my takie przekonanie bezprzecznie posiadamy. Jesteśmy przekonani, że posiadamy bardzo mocny materiał dowodowy, który jest wystarczający, by w przyszłości skierować akt oskarżenia" - zapewnił minister.

To nie jest tak, że ktoś pod wpływem emocji, chwili dopuścił się tej zbrodni, przestępstwa, czy z jakiegoś zbrodniczego popędu, tylko to było na zimno wykalkulowane i zaplanowane morderstwo, ze wszystkimi szczegółami, w detalach, bez jakiegoś cienia skrupułów i wątpliwości

Zdaniem Ziobry w tej sprawie kara musi być odpowiednio surowa. "Ja nie kryję, że jestem zwolennikiem śmierci za takie najstraszniejsze zabójstwa, gdzie mamy tę premedytację, to szczególne okrucieństwo. Ta kara nie jest możliwa, bo jesteśmy w Unii Europejskiej" - powiedział. Przypomniał, że w piątek z jego inicjatywy sejm uchwalił nowe przepisy, dzięki którym będzie można stosować karę bezwzględnego dożywocia.

Zobacz także

Jakub A. był związany z matką Kristiny?

Ziobro odniósł się do medialnych doniesień, według których podejrzany był znajomym matki zamordowanej dziewczynki. "Niestety, to była osoba, która pozostawała w relacjach z matką" - potwierdził.

Dodał, że dziewczynka znała podejrzanego i to mogło - jak mówił - "być wykorzystane przez sprawcę w ramach zaplanowanego przez niego z rozmysłem, wszystko na to wskazuje, okrutnego przestępstwa".

Jakub A. przyznał się do morderstwa Kristiny z Mrowin

22-letniemu Jakubowi A., który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-latki, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna przyznał się do zabójstwa.

Wcześniej w poniedziałek Ziobro zapowiedział, że we wtorek prokuratorzy wystąpią z wnioskiem o tymczasowy areszt dla podejrzanego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP Info