Pawłowicz reaguje na przeprosiny Steinmeiera. ''O reparacjach - ANI SŁOWA''

01.09.2019 18:27
Krystyna Pawłowicz
fot. Jan BIELECKI/East News

Krystyna Pawłowicz w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej domaga się od Niemiec wypłacenia reparacji. Posłanka PiS w ostrych słowach zareagowała na wypowiedź prezydenta RFN, który prosił Polaków o przebaczenie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Frank-Walter Steinmeier w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na placu Piłsudskiego zwracał uwagę na znaczenie pojednania między narodem polskim i niemieckim. Prezydent Niemiec poprosił Polaków o przebaczenie

Jako niemiecki gość stoję tu przed wami boso i czuję pojednanie. Jestem wdzięczny za waszą walkę o wolność i chylę czoła nad cierpieniem ofiar. Proszę o wybaczenie historycznej winy Niemiec, biorę na siebie za to pełną odpowiedzialność

PREZYDENT NIEMIEC

Krystyna Pawłowicz domaga się reparacji wojennych 

Na słowa prezydenta Niemiec zareagowała na Twitterze Krystyna Pawłowicz. Posłanka PiS zwóciła uwagę, że Steinmeier w niedzielnych przemówieniach nie wspomniał o wojennych reparacjach. 

''Prezydent Niemiec przeprasza Polaków i uznaje...”historyczną” odpowiedzialność Niemiec....ale o finansowej odpowiedzialności Niemiec,o reparacjach - ANI SŁOWA... Odpowiedzialność za zbrodnie to jednak nie tylko słowo „przepraszam” To TEŻ NAPRAWIENIE SZKÓD zbrodniami wyrządzonych'' - napisała na Twitterze.

Przypomnijmy - według polityków PiS, Polsce należą się reparacje od RFN. Według przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusza Mularczyka (PiS), odszkodowanie od Niemiec dla Polski za drugą wojnę światową mogłoby wynieść około 850 mld dolarów.

Zobacz także

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.

RadioZET.pl/Twitter/PAP