Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To on zastąpi Kijowskiego jako szef KOD. Kim jest Krzysztof Łoziński?

29.05.2017 12:30
xxx wiadomosci

Krzysztof Łoziński został nowym przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji. Zastąpił na tym stanowisku Mateusza Kijowskiego, który zrezygnował z kandydowania przed głosowaniem na zjeździe KOD w Toruniu. Łoziński nie miał ostatecznie kontrkandydata.

To on zastąpi Kijowskiego jako szef KOD. Kim jest Krzysztof Łoziński? fot. Robert Gorecki / Agencja Gazeta

Zamieszany w aferę z fakturami Mateusz Kijowski zrezygnował z kandydowania na stanowisko szefa KOD. W styczniu, po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą" i Onet.pl korzyści, jakie miała czerpać jego firma, zarząd KOD przyjął uchwałę wyrażającą brak zaufania wobec niego jako przewodniczącego stowarzyszenia i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z tej funkcji. Po kilku miesiącach "Rzeczpospolita" opisała raport Komisji Rewizyjnej KOD, z którego wynika, że firma Kijowskiego usług, za które pobrała pieniądze, nie wykonała.

Zamieszanie wokół finansów nie przeszkodziło Kijowskiemu ogłosić ustąpienia jako swojego sukcesu. - Uważam, że to mój sukces, ponieważ w pewnych sytuacjach trzeba się opowiedzieć po stronie wartości, a nie walczyć o stanowiska, czy o zaszczyty, czy o cokolwiek w tym stylu - powiedział.

Teraz zadanie odbudowania zaufania do Komitetu spadło na Krzysztofa Łozińskiego, który został nowym przewodniczącym. Poparło go 130 delegatów, 28 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Do wojska za "Dziady"

Łoziński ma 69 lat. W przeszłości był działaczem KOR i Solidarności, współpracował z Amnesty International. Jest jednym z 21 założycieli 2 grudnia 2015 r. Stowarzyszenia KOD. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia zarządu głównego KOD w połowie stycznia podjęta została uchwała o powołaniu Łozińskiego w skład zarządu stowarzyszenia.

Łoziński był jednym z uczestników Marca 1968. Kiedy rząd PRL zablokował wystawienie w Teatrze Narodowym "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka, Łoziński był jednym ze studentów zbierających podpisy pod sprzeciwem. Został relegowany ze studiów na Wydziale Fizyki UW i powołany do wojska. Studia skończył w 1976 roku na Wydziale Matematyki i Mechaniki UW. Następnie krótko pracował jako nauczyciel fizyki w Liceum Zawodowym im. Emiliana Kopczyńskiego w Warszawie.

KOR i Solidarność

W drugiej połowie lat 70. zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Robotników oraz KSS KOR. We wrześniu 1980 roku objął stanowisko przewodniczącego "Solidarności" w Teatrze Wielkim. Przygotowywał region mazowiecki do zejścia do podziemia, a między 1982 a 1989 rokiem działał w grupach oporu „Solidarni” RKW Mazowsze NSZZ „Solidarność”, które zajmowały się m.in. akcjami ulotkowymi i nadawaniem antykomunistycznych audycji. W 1983 roku skazano go na półtora roku więzienia, ale zwolniono po kilku tygodniach, po rozprawie odwoławczej. Od tamtej pory miał być obserwowany i nękany przez SB.

Koniec lat 80. to w życiu Łozińskiego to kolejne podróże: do Afganistanu, Indii i Singapuru. O szczegółach wyjazdu Łoziński nie chce jednak rozmawiać. - Ale co tam robiłem, to cały osobny temat na inną okazję. Może znów potrzebuję 30 lat dystansu, by to pisać – stwierdza na swojej stronie. Od 1989 roku współpracował z Amnesty International. Organizacja opublikowała jego pracę „Bezprawie, przemoc, bezkarność – Federacja Rosyjska w dokumentach”. Łoziński był także autorem artykułu postulującego powołanie KOD. Prywatnie Łoziński zajmował się różnymi sportami. Od 12. roku życia uprawiał alpinizm solowy. Chwali się odbyciem ok. 800 wspinaczek i zdobyciem kilkunastu szczytów w górach wysokich. Od 16. roku życia uprawia sztuki walki. 1 dan w kung fu zdobył w 1972 roku. Obecnie jest na emeryturze. Mieszka na Mazurach w powiecie Giżycko.

RadioZET.pl/MAAL

Oceń