Zamknij

To on zastąpi Kijowskiego jako szef KOD. Kim jest Krzysztof Łoziński?

Redakcja
29.05.2017 12:30
To on zastąpi Kijowskiego jako szef KOD. Kim jest Krzysztof Łoziński?
fot. Robert Gorecki / Agencja Gazeta

Krzysztof Łoziński został nowym przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji. Zastąpił na tym stanowisku Mateusza Kijowskiego, który zrezygnował z kandydowania przed głosowaniem na zjeździe KOD w Toruniu. Łoziński nie miał ostatecznie kontrkandydata.

Zamieszany w aferę z fakturami Mateusz Kijowski zrezygnował z kandydowania na stanowisko szefa KOD. W styczniu, po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą" i Onet.pl korzyści, jakie miała czerpać jego firma, zarząd KOD przyjął uchwałę wyrażającą brak zaufania wobec niego jako przewodniczącego stowarzyszenia i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z tej funkcji. Po kilku miesiącach "Rzeczpospolita" opisała raport Komisji Rewizyjnej KOD, z którego wynika, że firma Kijowskiego usług, za które pobrała pieniądze, nie wykonała.

Zamieszanie wokół finansów nie przeszkodziło Kijowskiemu ogłosić ustąpienia jako swojego sukcesu. - Uważam, że to mój sukces, ponieważ w pewnych sytuacjach trzeba się opowiedzieć po stronie wartości, a nie walczyć o stanowiska, czy o zaszczyty, czy o cokolwiek w tym stylu - powiedział.

Teraz zadanie odbudowania zaufania do Komitetu spadło na Krzysztofa Łozińskiego, który został nowym przewodniczącym. Poparło go 130 delegatów, 28 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Do wojska za "Dziady"

Łoziński ma 69 lat. W przeszłości był działaczem KOR i Solidarności, współpracował z Amnesty International. Jest jednym z 21 założycieli 2 grudnia 2015 r. Stowarzyszenia KOD. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia zarządu głównego KOD w połowie stycznia podjęta została uchwała o powołaniu Łozińskiego w skład zarządu stowarzyszenia.

Łoziński był jednym z uczestników Marca 1968. Kiedy rząd PRL zablokował wystawienie w Teatrze Narodowym "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka, Łoziński był jednym ze studentów zbierających podpisy pod sprzeciwem. Został relegowany ze studiów na Wydziale Fizyki UW i powołany do wojska. Studia skończył w 1976 roku na Wydziale Matematyki i Mechaniki UW. Następnie krótko pracował jako nauczyciel fizyki w Liceum Zawodowym im. Emiliana Kopczyńskiego w Warszawie.

KOR i Solidarność

W drugiej połowie lat 70. zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Robotników oraz KSS KOR. We wrześniu 1980 roku objął stanowisko przewodniczącego "Solidarności" w Teatrze Wielkim. Przygotowywał region mazowiecki do zejścia do podziemia, a między 1982 a 1989 rokiem działał w grupach oporu „Solidarni” RKW Mazowsze NSZZ „Solidarność”, które zajmowały się m.in. akcjami ulotkowymi i nadawaniem antykomunistycznych audycji. W 1983 roku skazano go na półtora roku więzienia, ale zwolniono po kilku tygodniach, po rozprawie odwoławczej. Od tamtej pory miał być obserwowany i nękany przez SB.

Koniec lat 80. to w życiu Łozińskiego to kolejne podróże: do Afganistanu, Indii i Singapuru. O szczegółach wyjazdu Łoziński nie chce jednak rozmawiać. - Ale co tam robiłem, to cały osobny temat na inną okazję. Może znów potrzebuję 30 lat dystansu, by to pisać – stwierdza na swojej stronie. Od 1989 roku współpracował z Amnesty International. Organizacja opublikowała jego pracę „Bezprawie, przemoc, bezkarność – Federacja Rosyjska w dokumentach”. Łoziński był także autorem artykułu postulującego powołanie KOD. Prywatnie Łoziński zajmował się różnymi sportami. Od 12. roku życia uprawiał alpinizm solowy. Chwali się odbyciem ok. 800 wspinaczek i zdobyciem kilkunastu szczytów w górach wysokich. Od 16. roku życia uprawia sztuki walki. 1 dan w kung fu zdobył w 1972 roku. Obecnie jest na emeryturze. Mieszka na Mazurach w powiecie Giżycko.

RadioZET.pl/MAAL