Zamknij

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat

29.03.2020 09:08
Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor miał 86 lat
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor miał 86 lat. Informację o jego śmierci potwierdziło Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. "Odszedł Maestro Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej" - napisał Andrzej Duda.

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę rano w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów miał 86 lat.

Znałem Krzysztofa Pendereckiego od wczesnych lat sześćdziesiątych. Był to człowiek lojalny, o ogromnym talencie, który w sposób nadzwyczajny potrafił stworzyć utwory do dzisiaj ważne, które będą istotne nadal. Brak mi słów. Jest to niesamowicie przykra wiadomość

- wspomina kompozytor i pianista Zygmunt Krauze. "Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej" - napisał z kolei prezydent Andrzej Duda.

Krzysztof Penderecki nie żyje – kim był?

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Kompozycję studiował najpierw pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie. Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Jego muzyka wielokrotnie była wykorzystywana w świecie kina. Utwory Pendereckiego znalazły się m.in. w filmie "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha czy "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Penderecki był wielokrotnie nagradzany. Na jego koncie znalazły się m.in. Nagrody Grammy: w 1988, dwie w 1999 i 2017 roku.

RadioZET.pl/PAP