Zamknij

To ona pokieruje Szlachetną Paczką po rezygnacji ks. Stryczka. Joanna Sadzik nową prezes „Wiosny”

Redakcja
04.10.2018 07:48
Sadzik
fot. Facebook

Ks. Jacek Stryczek nie jest już prezesem stowarzyszenia „Wiosna”, które organizuje Szlachetną Paczkę. W środę walne zgromadzenie tego stowarzyszenia przyjęło rezygnację księdza i powołało nowego prezesa – Joannę Sadzik, dotychczasową dyrektor Szlachetnej Paczki. Ks. Stryczek nadal pozostaje członkiem „Wiosny”, nie pracuje w niej jednak i nie pełni żadnej funkcji.

W trakcie walnego zgromadzenia członkowie stowarzyszenia podziękowali księdzu za jego dotychczasową pracę i stworzenie jednej z największych organizacji pomocowych w Polsce. Ks. Stryczek założył stowarzyszenie „Wiosna” i był jego liderem przez 17 lat.

Kim jest Joanna Sadzik?

Nowo wybrana prezes Joanna Sadzik jest menadżerem i trenerem z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i budowaniu zespołów. Przez osiem lat pracowała jako trener i dyrektor zarządzający w firmie szkoleniowej. Do „Wiosny” trafiła w 2014 r. Zanim została dyrektorem jej programów społecznych, członkiem zarządu, wiceprezesem, a w końcu prezesem, przez dwa lata była wolontariuszką Szlachetnej Paczki.

Zobacz także

Z wykształcenia jest politologiem (specjalność dziennikarska), ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz Szkołę Trenerów Wszechnicy UJ. Współzałożycielka Stowarzyszenia „4zmiana”, wspierającego rodziców w procesie wychowania dzieci, prowadzi też szkolenia z zakresu CSR oraz wykłada na Uniwersytecie Dzieci. Ma dorosłą córkę i nastoletniego syna.

Ks. Stryczek odpiera zarzuty

Ks. Stryczek złożył rezygnację 21 września, dzień po publikacji reportażu i wywiadu Janusza Schwertnera w portalu Onet. W reportażu wypowiadają się dawni i obecni współpracownicy duchownego. Publikacja opisuje obraźliwe względem pracowników zachowania prezesa „Wiosny”. W drugim tekście – wywiadzie – ks. Stryczek odpiera zarzuty o mobbing.

Zobacz także

Rezygnując z funkcji, ks. Stryczek zaznaczył, że nie zgadza się z zarzutami wynikającymi z artykułu. – Jestem odpowiedzialnym liderem i uważam, że nie moja osoba, ale Paczka jest najważniejsza – podkreślił i ocenił, że reportaż jest jednostronny. Zapowiedział także, że „Wiosna” z dużą starannością wyjaśni wszelkie wątpliwości. Dochodzenie ws. naruszenia praw pracowników w stowarzyszeniu „Wiosna” prowadzi krakowska policja. Wyjaśnień od księdza żąda także krakowska kuria.

Stowarzyszenia „Wiosna” i Szlachetna Paczka

Stowarzyszenia „Wiosna” rozpoczęło działalność w 2001 r. i rozwinęło projekt Szlachetna Paczka. Pierwsza edycja Szlachetnej Paczki odbyła się w 2000 r. – wówczas grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych), prowadzonego przez ks. Stryczka, obdarowała prezentami 30 ubogich rodzin.

Zobacz także

W ramach ubiegłorocznej Szlachetnej Paczki wolontariusze przekazali świąteczne prezenty (słodycze, środki spożywcze i higieniczne, zabawki, sprzęt elektroniczny) ponad 20 tys. rodzin. Wartość pomocy wyniosła prawie 54 mln zł. W ciągu 18 lat Szlachetna Paczka pomogła ponad 150 tys. rodzin w potrzebie.

Stowarzyszenie „Wiosna” liczy 21 członków i zatrudnia 121 osób. Szlachetna Paczka jest najbardziej znanym projektem stowarzyszenia „Wiosny”. Organizacja realizuje także inne akcje dobroczynne, edukacyjne, np. Akademię Przyszłości.

RadioZET.pl/PAP/MP