Zamknij

Ks. Studnicki z KEP: Są poważne wątpliwości ws. uprawnień Komisji ds. Pedofilii

26.07.2021 15:01
Ks. Piotr Studnicki
fot. MAREK LASYK/REPORTER

- Polski Episkopat ma poważne wątpliwości w sprawie kompetencji i uprawnień Państwowej Komisji ds. Pedofilii — mówi reporterce Radia ZET Dance Woźnickiej ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

To odpowiedź na zarzuty, które w swoim pierwszym raporcie przedstawiła dzisiaj Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Komisja narzeka na kontakty z Kościołem katolickim i ostro krytykuje kłopoty z uzyskaniem informacji o postępowaniach kanonicznych wobec osób duchownych, będących sprawcami wykorzystania seksualnego nieletnich.

Zdaniem członków Komisji "ciągle istnieje duża różnica między Polską i innymi krajami zachodnimi, jeśli chodzi o współpracę władz kościelnych z różnego rodzaju komisjami państwowymi ds. pedofilii. W takich krajach jak Australia czy Stany Zjednoczone liderzy kościelni wiele lat temu zrozumieli, że walka z pedofilią i współpraca z władzami państwowymi w tym obszarze to kwestia elementarnej wiarygodności ich instytucji" - czytamy w raporcie. "Państwowa Komisja ma nadzieję, że wszyscy zainteresowani będą wykonywać rzetelnie jej polecenia i spełniać oczekiwania, także Kościoły i związki wyznaniowe".

Ks. Piotr Studnicki dla Radia ZET: Polski Episkopat ma poważne wątpliwości ws. kompetencji i uprawnień Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Przedstawiciel Episkopatu w rozmowie z reporterką Radia ZET twierdzi z kolei, że wątpliwości Episkopatu w sprawie działalności Komisji dotyczą przede wszystkim dostępu do akt kościelnych. Uprawnienia Komisji na to nie wskazują, bo nie jest organem śledczym.Ks. Piotr Studnicki twierdzi, że Kościół Katolicki chce współpracować z Komisją, ale potrzebna byłaby nowelizacja przepisów, która rozszerzy jej kompetencje. I dodaje, że w innych krajach komisje śledcze miały szerokie uprawnienia — np. w Stanach Zjednoczonych komisja miała uprawnienia prokuratorskie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET