Zamknij

Brutalny mord, który wstrząsnął Polską. Mija 35 lat od śmierci ks. Popiełuszki

Magdalena Kulej
19.10.2019 20:05
Ks. Popiełuszko został zamordowany 35 lat temu. Jak zginął? [BIOGRAFIA]
fot. Jan Bielecki/East News

W tej sprawie do dziś na wiele pytań nie udało się znaleźć odpowiedzi. W sobotę obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki, duchownego nazywanego przez przyjaciół "małym papieżem".

Dziś rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 r. kapelan "Solidarności" został uprowadzony przez funkcjonariuszy PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i zabity.

Od tego brutalnego morderstwa mija właśnie 35 lat. W sobotę o godzinie 18.00 w sanktuarium św. Stanisława Kostki rozpoczęła się uroczysta liturgia, którą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.  W trakcie liturgii odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

Szedł swoją duszpasterską drogą, drogą duszpasterstwa robotników, drogą krzepienia serc, wspierania, budowania wiary przede wszystkim w Boga, ale także wiary w to, że dobro prędzej czy później zwycięży, że musi nadejść wolność, że Polska będzie wolna. Wspierał w tej wierze robotników, wspierał ludzi pracy, wspierał Solidarność wtedy rozbitą, ale walczącą w podziemiu

- mówił w piątek prezydent Andrzej Duda przed kościołem pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, wspominając ks. Jerzego Popiełuszkę.

Ks. Popiełuszko - kim był i jak zginął? 

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

EN_00299980_0009
fot. AFP/EAST NEWS

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Trwa jego proces kanonizacyjny. 

RadioZET.pl/PAP