Zamknij

Kardynał Nycz zawiesił księdza Olejniczaka. Za łamanie zakazu sądowego

14.05.2019 05:41

Kardynał Kazimierz Nycz zawiesił księdza Olejniczaka za złamanie sądowego zakazu – wyjaśnił rzecznik archidiecezji warszawskiej ksiądz Przemysław Śliwiński w przekazanym w poniedziałek krótkim podsumowaniu informacji o księdzu Olejniczaku w związku z licznymi pytaniami w tej sprawie.

Kardynał Nycz zawiesił księdza Olejniczaka. Za łamanie zakazu sądowego
fot. JAKUB WOSIK/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zawiesił księdza Dariusza Olejniczaka w wykonywaniu czynności kapłańskich niezwłocznie po tym, jak organa ścigania poinformowały, że prowadzą przeciwko niemu postępowanie o złamanie sądowego zakazu, w marcu 2019 r. – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

Zobacz także

Śledztwo jest prowadzone

Dodał, że przed Świętami Wielkanocnymi o sprawie została poinformowana Stolica Apostolska. Kard. Nycz nakazał też zamieszkanie w seminarium misyjnym w Warszawie.

"Postępowanie kanoniczne w sprawie naruszenia zakazu sądowego byłoby kontynuowane dopiero po tym, jak organa ścigania ustaliłyby stan faktyczny. W obecnej sytuacji, gdy ksiądz Dariusz Olejniczak sam poprosił papieża Franciszka o przeniesienie do stanu świeckiego, procedura karna zmieniła swój charakter i zakończy się – jak można się spodziewać – szybkim przyjęciem tej prośby przez papieża" – podkreślił w komunikacie ks. Śliwiński.

Zobacz także

Wyjaśnił jednocześnie, że należy pamiętać, że niezależnie trwa postępowanie prowadzone przez organa państwowe. Ksiądz Dariusz Olejniczak, składając prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego, zapewnił, że będzie współpracował i złoży wszelkie wyjaśnienia.

Ksiądz Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego

"Postępowanie kościelne w związku z oskarżeniem o molestowanie seksualne trzech 7-letnich dziewczynek miało miejsce w 2016 roku. Tak późna data w stosunku do samego oskarżenia wynika z faktu, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi procedura kościelna jest finalizowana dopiero po zakończeniu procesu cywilnego i odbyciu kary. Po zakończeniu przez księdza Dariusza O. 2-letniej kary więzienia, metropolita warszawski, zgodnie z wytycznymi, wszczął wobec niego proces kanoniczny" – napisał w komunikacie rzecznik metropolity warszawskiego ks. Śliwiński.

Zobacz także

Dodał jednocześnie, że "Stolica Apostolska postanowiła o pozostawieniu go w stanie kapłańskim, z zachowaniem nałożonych przez sąd ograniczeń, czyli: dożywotniego zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, wychowania, edukacji, opieki nad małoletnimi. Kard. Nycz ustanowił też kuratora, z którym ks. Dariusz powinien był konsultować wszystkie aktywności swojej pracy. O prowadzeniu rekolekcji adwentowych ks. Dariusz O. kuratora nie poinformował".

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie archidiecezji warszawskiej poinformowano, że w niedzielę ks. Dariusz Olejniczak złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

Zobacz także

"Prośbę umotywował złamaniem zakaz sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem" – napisano.

Rzecznik archidiecezji poinformował, że ks. Olejniczak po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza, opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie. "Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi" – dodał ksiądz Śliwiński

Możesz obejrzeć film "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego na radiozet.pl.

RadioZET/PAP