Zamknij

Ksiądz Natanek tak obrażał dzieci poczęte z in vitro. Wszystko było transmitowane w sieci

22.01.2022 09:56

Dziecko poczęte metodą in vitro to "nie istota, a zwierzę". W poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Suchej Beskidzkiej ma rozpocząć się proces byłego księdza Piotra Natanka, który podczas zgromadzenia jego sekty w pustelni w Grzechyni w Małopolsce wypowiedział te słowa. Jego wystąpienie było transmitowane w internecie.

ksiądz Natanek
fot. YouTube.com

Prywatny akt oskarżenia w tej sprawie złożyła grupa rodziców, którą wspomógł Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Prezes Ośrodka Konrad Dulkowski wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w jednym ze swoich przemówień podczas Wielkanocy 2021 roku wygłoszonej do swojej sekty i transmitowanej w internecie Natanek powiedział obraźliwe słowa: "Dziecko poczęte z probówki, poza Bogiem, jest produktem, a nie bytem. Nie istotą, jest zwierzęciem".

Ksiądz Natanek obrażał dzieci poczęte z in vitro. Rusza proces

- Zgłosił się do nas ojciec dziewczynki, obecnie 9-letniej, która urodziła się dzięki metodzie in vitro. Mężczyzna był bardzo poruszony tym, co usłyszał i zapytał, czy w jakikolwiek sposób może zareagować. Zajęliśmy się sprawą, a w międzyczasie zgłaszali się do nas kolejni rodzice oburzeni słowami Natanka. Pomogliśmy rodzicom w sformułowaniu aktu oskarżenia, których przed sądem będzie reprezentował adwokat. Pozew złożyły cztery małżeństwa – powiedział prezes Ośrodka.

Rodzice domagają się przeprosin od Natanka oraz wpłaty określonej sumy pieniędzy na rzecz organizacji, która wspomaga rozwój in vitro w Polsce.

Były duchowny znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Podczas jednego z kazań kpił z pandemii COVID-19, a noszenie maseczek i dezynfekowanie rąk nazwał "zdradą Boga i Kościoła". - W niczym się nie odnoszą do Boga. Tylko wierzą w jakiś płynek, kawałek płótna, maseczki, i to ma działać. Jak się będą za 50 lat z was śmiać, kiedy będą pokazywali kroniki telewizyjne, co potrafiono z was zrobić - mówił. Ostrzegał także przed popularną siecią sklepów, która według niego została opętana przez szatana.

W lipcu 2011 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz nałożył karę suspensy na Piotra Natanka i nie ma on prawa wykonywać żadnych czynności kapłańskich. Oznacza to, że nie podlega prawu kanonicznemu. Natanek jednak wbrew nałożonej karze nadal gromadzi w samowolnie wybudowanej tzw. pustelni w Grzechyni grupę swoich zwolenników.

RadioZET.pl/ PAP - Szymon Bafia