Ponad 600 interwencji strażaków, tysiące ludzi bez prądu. Bilans nocnych nawałnic

Redakcja
02.08.2017 08:27
Nawałnica
fot. You Tube (screen)

Ponad 600 interwencji strażaków i około 23 tys. odbiorców bez prądu - to bilans burz, które przeszły głównie nad zachodnią Polską - poinformowały w środę PAP Państwowa Straż Pożarna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Od kilku dni do Polski napływa gorące powietrze z południa Europy. W wielu miejscach w kraju temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza.

Ponad 600 interwencji

Jak poinformował PAP rzecznik PSP Paweł Frątczak, w ciągu ostatniej doby oraz od północy do godz. 8 rano w środę strażacy interweniowali w sumie ponad 600 razy, najczęściej w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Usuwali powalone na drogi konary drzew oraz zabezpieczali zerwane dachy.

Z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że około 35 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Naprawy trwają.

- 90 procent naszych działań związanych jest z silnym wiatrem. Na szczęście nikomu nic się nie stało - powiedział Frątczak.

Najgorzej na Kujawach

- Przeszło połowę interwencji, w których uczestniczyli strażacy, od wpół do pierwszej w nocy do rana dotyczyło dwóch powiatów. W powiecie bydgoskim wyjeżdżaliśmy 104 razy, a w powiecie żnińskim - 83 razy. Nawałnice wyrządziły szkody łącznie w siedmiu powiatach - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Zdecydowanie najczęściej strażacy byli wzywani do usuwania z dróg powalonych drzew oraz połamanych konarów i gałęzi. W 14 przypadkach zabezpieczano uszkodzone dachy na domach i budynkach gospodarczych.

Sporo pracy miały również służby ratownicze w województwach lubuskim i wielkopolskim (tu zwłaszcza w okolicach Poznania, Gniezna i Wrześni). Bilans szkód będzie jeszcze większy. Strażacy ciągle są wzywani i uczestniczą w usuwaniu skutków nawałnic.

Kilkadziesiąt razy interweniowały też służby w województwie pomorskim. Północ Polski liczy straty po przejściu pogodowej anomalii, która teraz jest nad Mazowszem i kieruje się w stronę Warszawy.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/MaB/MP