Zamknij

Duda zawetuje Kodeks wyborczy do Europarlamentu? Chce tego Kukiz'15, PiS nie ma wątpliwości

Redakcja
02.08.2018 13:19
DudaKukiz
fot. Jan Bielecki/East News

Czy Andrzej Duda zawetuje nowy Kodeks wyborczy do Parlamentu Europejskiego? Liczy na to Kukiz'15. Jak mówią nieoficjalnie politycy tego ugrupowania, trwają w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Pałacu Prezydenckiego. Ordynacja w przyszłym roku de facto przekreśli szanse mniejszych partii na dostanie się do europarlamentu.

Czym ugrupowanie Pawła Kukiza chce przekonać do weta Andrzeja Dudę? Tym, że to m.in. dzięki głosom ich późniejszych wyborców Duda wygrał wybory w 2015 roku i ma szansę wygrać następne. Jest bowiem na prawicy taki elektorat, który nie chce głosować na PiS, ale jest gotowy poprzeć obecnego prezydenta.

Zobacz także

Ale to może okazać się mało wystarczającym argumentem. Politycy PiS-u nieoficjalnie mówią, że na weto nie ma szans, bo prezydent nie postąpi wbrew partii, dzięki której w ogóle może liczyć na start w kolejnych wyborach. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla Kukiz'15 – tak twierdzi PiS – będzie to, co wydaje się nieuniknione: połączenie sił z partią rządzącą.

Na nieoficjalnej liście kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego pojawiają się m.in. nazwiska Beaty Szydło, Antoniego Macierewicza czy Zbigniewa Ziobry.

RadioZET.pl/JoK/MP