Zamknij

Kukiz'15 z apelem do Izraela: Kukiz'15: Oczekujemy oczekujemy empatii i zrozumienia

Redakcja
29.01.2018 12:41
Kukiz'15 z apelem do Izraela: Kukiz'15: Oczekujemy oczekujemy empatii i zrozumienia
fot. Pixabay

Oczekujemy empatii i zrozumienia od narodu izraelskiego i izraelskich polityków - powiedziała w poniedziałek wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, odnosząc się do zmian w ustawie o IPN. Dodała, że sformułowanie "polskie obozy zagłady" jest dla Polski krzywdzące.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Netanjahu niezadowolony ze zmian

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę do izraelskiego MSZ, "wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN". "Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy - PAP), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny" - napisało izraelskie MSZ.

Agnieszka Ścigaj odniosła się w poniedziałek w Sejmie do sprawy zmian w ustawie IPN i reakcji Izraela. Posłanka powiedziała, że "od narodu izraelskiego, od polityków izraelskich Polska oczekuje empatii i zrozumienia". "Jesteśmy tak samo narodem poszkodowanym, takim narodem, który ucierpiał bardzo wiele w trakcie II wojny światowej. Rozumiemy, co czuje naród żydowski, rozumiemy ich potrzebę nazywania prawdy, rozumiemy ich potrzebę dochodzenia do prawdy" - dodała.

Stwierdziła, że mówienie na świecie o "polskich obozach zagłady" jest dla Polski bardzo krzywdzące.

"Oczywiście jeżeli te słowa, które padły podczas uroczystości w Auschwitz wynikały z niewiedzy, z niedoinformowania lub niezrozumienia tej ustawy - należy prowadzić dialog. Niemniej jednak zaskakiwanie nas w takiej sytuacji, w takich uroczystościach tego typu oskarżeniami, spowodowanie, że staje się to przedmiotem politycznej debaty - debaty międzynarodowej, która może doprowadzić do skłócenia i do konfliktów między naszymi narodami - jest nieodpowiedzialne" - powiedziała.

Ścigaj zaapelowała w imieniu klubu Kukiz'15 "do polityków, aby usiedli do stołu i w sposób dyplomatyczny wyjaśnili wszelkie nieporozumienia".

Zagłosuj

Czy w Polsce istnieje antysemityzm na szeroką skalę?

Liczba głosów:

Prace nie są zakończone

W sprawie kształtowania wizerunku Polski poza granicami kraju odbędzie się w poniedziałek o godz. 13 spotkanie premiera z przedstawicielami: MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta w KPRM.

Również w poniedziałek o godz. 18 w Pałacu Prezydenckim, na prośbę strony izraelskiej, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta przekazanym w niedzielę PAP podkreślono, że prace parlamentarne nad nowelą ustawy o IPN nie są zakończone, dlatego prezydent Andrzej Duda przedstawi swoją finalną ocenę procedowanych przepisów po zakończeniu prac parlamentarnych i wnikliwej analizie ostatecznego kształtu ustawy.

W oświadczeniu prezydenckiej kancelarii podpisanym przez szefa gabinetu prezydenta zaznaczono, że "celem ustawy jest zapobieganie kłamstwom i fałszywym oskarżeniom skierowanym w stronę Narodu i Państwa Polskiego, o czym mówi wprost przepis" noweli.

W niedzielę wieczorem premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. "Jesteśmy otwarci na dialog, chcemy dyskutować i badać prawdę historyczną” – relacjonował rozmowę z Netanjahu premier Polski. Równocześnie Morawiecki zaznaczył, że podkreślił, iż "państwo polskie było napadnięte i okupowane" i nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust.

RadioZET.pl/pap/maal